Luč miru začenja pot po Sloveniji
Slovenija | 16.12.2024, 13:37 s. Meta Potočnik
Delegacija slovenskih katoliških skavtov in skavtinj je v soboto na Dunaju prevzela letošnjo Lučko miru iz Betlehema in v tem tednu jo bodo ponesli na številne državne institucije. Danes so jo skupaj s sporočilom Upaj, zaupaj, stopi prinesli v parlament, kjer sta jih sprejela predsednik Državnega sveta Marko Lotrič in predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Zbrane darove bodo namenili poljskim skavtom, Združenju ZA MOČ in Društvu Tačke pomagačke.
Sprejem na Dunaju
Lučka miru iz Betlehema, kjer si miru zares želijo, je torej začela svojo pot po Sloveniji. Odgovorna za letošnjo organizacijo Neja Floggie je za naš radio povedala: »Delegacijo je sestavljajo 60 skavtov in skavtinj iz Slovenije, zamejskih in odraslih skavtov. Poleg njih je bilo še vsaj 140 drugih, ki so se na Dunaj odpravili v lastni zasedbi. Sprejem je bil zares lep, saj smo doživeli posebno mednarodno širino. Videli smo, da nismo sami v naših prizadevanjih za mir, saj so bili tam člani in članice iz različnih dežel in kultur. To mi je dalo zelo drugačen pogled na svetovno situacijo.«
Obisk v hramu demokracije
Najprej so se napotili v državni svet, kjer jih je nagovoril predsednik Lotrič: »Poudaril je predvsem humanitarno noto naše organizacije. Vesel je bil, da gre del sredstev na Poljsko in tamkajšnjim katoliškim skavtom in skavtinjam, ki so letos pomagali pri odpravljanju posledic poplav v tej državi. Saj še dobro vemo, kako je bilo pri nas hudo prejšnje poletje.« Klakočar Zupančič pa je poudarila, da je prizadevanje za mir univerzalna vrednota in skavtom zaželela, da še naprej širijo za plamen za boljši svet.
In kam bodo, poleg poljski skavtski organizaciji, šla letos zbrana dobrodelna sredstva?
»Drugi del sredstev gre Združenju Za moč, kjer pomagajo mladim, ki so žrtve različnih oblik nasilja. Tretji del bomo podarili Društvu Tačke pomagačke, kjer se razvili zelo konkreten način, kako s pomočjo terapevtskih psov pomagati otrokom, ki imajo odpor ali težave pri branju in pisanju.«
In kaj nam letos sporoča poslanica miru?
Prvi dela nas spomni, da je najpomembnejša stvar, ki bi jo s poslanico radi predali naprej, moč, da znamo opaziti človeka v stiski ter mu zmoremo ponuditi pomoč.
Mnogokrat se namreč zgodi, da človeka v stiski le bežno pogledamo ali na hitro namignemo, da bo še vse v redu, v resnici pa se poskušamo iz neprijetne situacije čim prej izmakniti. Pomembno je, da se takrat ne obrnemo stran, ampak stopimo bližje. Navežemo se tudi na vrednoto zaupanja in dejstvo, da moramo v življenju zaupati sebi, bližnjim in Bogu.
Tretji del prinaša sporočilo, da človeku v stiski zares pridemo nasproti, ko se zanj potrudimo in mu v resnici želimo pomagati, biti opora. Pa vendar mora biti vedno vsak zase tisti, ki naredi prvi korak proti luči, proti svetlobi, proti novi priložnosti. Zadnja poved je enaka začetku poslanice, s čimer želimo prikazati, da lahko tudi druga oseba oziroma vsakdo to sporočilo prenaša naprej.