Živimo v čudnih časih
Novice | 13.12.2024, 12:52 Marjana Debevec
Pobuda Aktivno državljanstvo je v sredo pripravila zoom debatni večer o politični situaciji v Sloveniji. Med drugimi udeleženci so na zoom povezavi sodelovali tudi predsednik Zveze organizacij civilne družbe Slovenije dr. Andrej Grebenc in predsednica civilne pobude Prebudimo Slovenijo Vlasta Doležal Rus. V živahni in zanimivi debati, v kateri so sodelovali vsi navzoči, so predstavili različne poglede o dogajanjih v slovenski politiki oziroma družbi.
OBJAVLJAMO CELOTNO POROČILO, KI GA JE PRIPRAVIL ROBERT HLEDE
V debati je bilo med drugim izpostavljeno, da živimo v čudnih časih, predvsem pa, da živimo v času oblasti, ki se namesto reševanja problemov v zdravstvu, šolstvu in na drugih področjih, ukvarja z ideološkimi temami oziroma s temami, ki škodujejo razvoju demokracije v Sloveniji.
Tu ne gre le za posamezna škodljiva ravnanja sedanje oblasti oziroma za škandalozne izpade posameznih predstavnikov oblasti, ampak gre predvsem za načrtno vračanje ideologije, ki naj bi se ji ob osamosvojitvi Slovenije odrekli.
Pokazatelj duha, ki ogroža demokracijo
Primerov, ki to potrjujejo, je veliko: ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve:
- ukinitev Dneva spomina na žrtve komunizma
- onemogočanje pietetnega pokopa pobitih Slovencev s strani komunističnega režima med drugo svetovno vojno in po njej
- nestrpni govori predstavnikov oblasti na državnih slovesnostih
- sodno preganjanje nekdanjega sodnika Radonjiča, zato, ker si je drznil kritizirati in obelodaniti delovanje slovenskega sodstva
- predlagana novela Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje uporabo nacističnih in fašističnih, ne pa tudi komunističnih simbolov
- sistematično kršenje in teptanje demokratičnih postopkov v Državnem zboru
- avtoritarno vodenje sej Državnega zbora, malodane gestapovska zaslišanja na komisiji Državnega zbora, ki preiskuje domnevno nezakonito financiranje političnih strank (s ciljem utišanja medijev, ki so kritični do sedanje oblasti)
- nedavno škandalozno vodenje seje Odbora za pravosodje na temo domnevnega ogrožanja slovenskega pravosodja.
Ti primeri niso le pokazatelj stanja duha pri nas, ampak so tudi pokazatelj ravnanj, ki spodkopavajo in resno ogrožajo našo demokracijo.
V kontekstu ogrožanja slovenske demokracije je bilo izpostavljeno tudi delovanje sodne oblasti (vključno z Ustavnim sodiščem), ki sprejema nenavadne in večinoma skrajno bizarne sodne odločitve (ena takšnih je tudi nedavna razsodba Ustavnega sodišča o domnevni neustavnosti zakonske ureditve o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo) ter delovanje osrednjih medijev, ki so izrazito levo usmerjeni in aktivistično podpirajo sedanjo oblast.
Preseganje obstoječih razlik
Udeleženci debate so se dotaknili tudi dogajanj na desnem političnem polu in izpostavili dejstvo, da tudi aktualna dogajanja na tem polu niso posebej obetavna, saj je med desnimi strankami preveč nezdravega rivalstva, zamer in nekohezivnosti.
Izrazili so tudi dvom, da je ustanavljanje novih političnih strank ali pa podpiranje samo ene stranke tisto, kar bo prineselo spremembe, in v zvezi s tem poudarili, da Slovenija potrebuje predvsem preseganje obstoječih razlik in pogledov z dialogom za skupno dobro.
Debatni večer se je zaključil z mislimi, ki jih je v svojem članku nedavno zapisal komunikolog in publicist Edvard Kadič. V omenjenem članku je med drugim zapisal naslednje: "Da bi demokracija ostala zdrava, je nujno ustvariti prostor za odprt dialog, kjer se lahko srečamo s pogledi, ki jih morda ne odobravamo.
Le tako bomo lahko ustvarili prihodnost, ki temelji na resničnem razumevanju, svobodi mišljenja in objektivnosti – vrednotah, ki so ključne za uspešno družbo in močno demokracijo".
Za stike z javnostmi
Robert Hlede