Imamo novo Evropsko komisijo!
Slovenija | 27.11.2024, 13:31 Marcel Krek
Evropski poslanci so potrdili novo Evropsko komisijo, ki jo bo tudi naslednjih pet let vodila Ursula von der Leyen. 66-letna Nemka je napovedala, da bo ena prvih pobud nove komisije, namenjena spodbujanju konkurenčnosti Evropske unije. V komisarski ekipi bo tudi slovenska komisarka za širitev, Marta Kos.
Nova-stara predsednica
Novo evropsko komisijo je podprlo 370-poslancev, proti pa jih je glasovalo 282. V predstavitvi dela svoje nove komisarske ekipe je von der Leyen izpostavila zmanjšanje inovacijskega zaostanka za ZDA in Kitajsko, razogljičenje in varnost.
The new European Commission led by Ursula von der Leyen has been approved!
— European Parliament (@Europarl_EN) November 27, 2024
Today the European Parliament voted on the new college of commissioners, which will he proposing EU policies for the next five years. pic.twitter.com/SoLhejHnQq
V luči vojne v Ukrajini in ruskih groženj Evropi, se je zavzela za povečanje investicij v evropsko obrambno industrijo. "Rusija za obrambo porabi devet odstotkov BDP. Evropa v povprečju porabi 1,9 odstotka. V tej enačbi je nekaj narobe. Naši obrambni izdatki se morajo povečati." Po njenih besedah EU potrebuje enotni obrambni trg, okrepiti pa mora brambno industrijo in izboljšati vojaško mobilnost. "Potrebujemo skupne evropske projekte na področju obrambe," je dodala.
Sestava
European Commission 2024-2029 🇪🇺 pic.twitter.com/nhC7tl1pC1
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 27, 2024
Across generations.
— European Commission (@EU_Commission) September 17, 2024
From all backgrounds.
With different experiences.
But all with one common goal: to make Europe stronger.
The structure of von der Leyen II Commission. pic.twitter.com/wBgIwIXc84
V 27-članski komisiji (po ena komisarka ali komisar iz vsake države članice) je enajst žensk, med njimi tudi komisarka iz Slovenije Marta Kos, ki ji je von der Leyen zaupala širitveni resor, temu pa pripela še povojno obnovo Ukrajine.
Po besedah nove-stare predsednice Komisije, si ljudje v državah kandidatkah zaslužijo prihodnost miru, napredka in blaginje. Poudarila je, da bo tudi EU morala opraviti kar nekaj reform, kandidatkam pa je ponudila pomoč na vsakem koraku, na podlagi meril, dokler ne bodo pripravljene za vstop v Unijo. "Marta Kos, s svojimi bogatimi izkušnjami, je prava oseba za to," je pri tem poudarila von der Leyen.
ZA in PROTI
V razpravi pred glasovanjem je podpredsednica Evropske ljudske stranke (ELS) iz vrst SDS Romana Tomc še enkrat izrazila svoje razočaranje nad izbiro Kosove za komisarko. Vprašala se je, kakšna bo prihodnost Evropske unije in ukrajinska prihodnost,: "... če bodo zanjo skrbeli komisarji, ki so bili informatorji tajne komunistične policije, in jih je predlagala pro-ruska vlada," je bila ostra Tomc, ki svoje upe v tej komisiji polaga na 14 komisarjev iz ELS. "To ni le velika moč, je tudi velika odgovornot," je poudarila.
Tomc je kljub temu glasovala PROTI, kot so to storili tudi njeni kolegi Milan Zver, Branko Grims in Zala Tomašič (vsi ELS, SDS).
Politični dogovori so del politike. Žal pa je tokratni dogovor vključeval potrditev osebe za položaj komisarke, ki – glede na vse dokaze – vsaj v preteklosti ni delila vrednot demokracije in spoštovanja človekovih pravic.
— Zala Tomašič (@ZalaTomasic) November 27, 2024
Marta Kos je na zaslišanju večkrat poudarila, da nikoli…
Komijsijo so sicer podprli Matej Tonin (ELS, NSi), Vladimir Prebilič, Zeleni in Marjan Šarec iz vrst liberalcev (Renew, GS).
Prihodnjo Evropsko komisijo bo sestavljalo kar 15 krščanskih demokratov. V 27 članskem kolegiju je to več kot dovolj, da se bistveno spremenijo pretekle zavožene evropske politike. Povezana Evropa je bil projekt krščanskih demokratov, dobro je, da imamo v ključnih trenutkih znova… pic.twitter.com/b9HLkVNetP
— Matej Tonin (@MatejTonin) November 27, 2024
Irena Joveva (Renew, GS) se glasovanja ni udeležila, Matjaž Nemec (S&D, SD) pa se je vzdržal.
[GLASOVANJE O EVROPSKI KOMISIJI]
— Matjaž Nemec (@MatjaNemec) November 27, 2024
1/4 Sestava nove Evropske komisije ni rezultat premisleka o ključnih izzivih Unije, temveč skupek političnega pragmatizma predsednice von der Leyen, prežetega s prelomljenimi obljubami.
Evropska komisija bo z delom začela to nedeljo, 1. decembra.