Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Prof. Dr. Dr. Klemen Jaklič (Oxford UK, Harvard USA) (foto: STA)
Prof. Dr. Dr. Klemen Jaklič (Oxford UK, Harvard USA) | (foto: STA)

Če medijska krajina ni pluralna, je demokracija zgolj navidezna

Spoznanje več | 20.11.2024, 12:36 Alen Salihović

V oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« smo gostili prof. Dr. Dr. Klemena Jakliča (Oxford ZK, Harvard ZDA). Spregovoril je o vlogi medijev v današnjem svetu. Dotaknili smo se tudi rezultatov volitev v ZDA in vojn po svetu. Z vprašanji so sodelovali tudi poslušalci.

Ustavni sodnik dr. Jaklič je uvodoma poudaril osrednjo vlogo pluralne medijske krajine pri zagotavljanju demokratičnega sistema. Demokracija brez svobode medijev hitro postane manipulirana oblika oblasti, kjer prevladujoče politične sile preprečujejo svobodno izražanje in onemogočajo enakopraven dostop do širjenja in prejemanja informacij. Dr. Jaklič je poudaril, da ustavna pravica do svobodnega oblikovanja politične volje zahteva, da so vsi "megafoni" različnih svetovnonazorskih pogledov enakovredno dostopni in približno enako močni. »Če imajo nekateri megafoni neprimerno večjo moč kot drugi ali pa nekateri sploh nimajo dostopa do njih, volilna volja postane popačena, rezultat volitev pa nelegitimen.« Pri tem je citiral primer nemškega ustavnega sodišča, ki uporablja koncept “freie politische Willensbildung” (svobodno oblikovanje volje volivcev).

Mediji kot orodje moči

Dr. Jaklič je opozoril na primere, ko so mediji podvrženi nadzoru in manipulaciji oblasti. V takšnih sistemih so nasprotni politični glasovi utišani, pristna človeška pluralnost pa onemogočena. S tem se ustvari sistem, ki je sicer demokratičen na papirju, v resnici pa deluje kot totalitaren: »Če medijska krajina ni pluralna, je demokracija zgolj navidezna.«

Spletni mediji in njihova moč

V digitalni dobi je vloga spletnih medijev še bolj izrazita. Dr. Jaklič je izpostavil primere iz ZDA, kjer so platforme, kot je Google, z usmerjenim nagovarjanjem volivcev vplivale na izide volitev. Študija ameriškega politologa je pokazala, da so platforme pred volitvami pošiljale sporočila »pojdi volit« izključno volivcem določene politične usmeritve. »Vidimo, da so spletni mediji izjemno močno orodje, ki lahko v nekaj dneh spremeni milijone glasov.«

Nevarnosti političnih pritiskov na medije

Dr. Jaklič je opozoril, da politika pogosto poskuša vplivati na medijsko krajino, da si zagotovi prednost na volitvah. To je eden največjih izzivov demokracije, ki ga je mogoče reševati z osveščanjem in bdenjem nad tovrsntimi ravnanji politike: »Tista politika, ki sega po medijih, si v demokratičnem sistemu ne zasluži zaupanja.« Obenem je poudaril vlogo ustavnih sodišč pri sankcioniranju takšnih zlorab, čeprav tudi ta niso imuna na politične vplive.

Spoznanje več
Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc) Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih ...