Obeležujemo Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč
Slovenija | 17.11.2024, 13:40 Marcel Krek
Na slovenskih cestah je v prometnih nesrečah lani življenje izgubilo 82 ljudi, letos pa (do nedelje 10. novembra) 67. V Sloveniji je sicer v prometnih nesrečah od leta 1991 življenja izgubilo skupaj 7.885 ljudi, več kot 329 tisoč pa jih je bilo huje telesno poškodovanih. Vsem žrtvam prometnih nesreč so se pod pokroviteljstvom Zavoda Varna pot, v četrtek poklonili na ljubljanskem pokopališču Žale.
Dan spomina
Vsako tretjo nedeljo v novembru – torej danes – od leta 2007 obeležujemo Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč, ki vse desetletje poteka pod geslom "Spominjajmo se, pomagajmo, ukrepajmo."
Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč - 17. 11. 2024
— Zavod Varna pot (@VarnaPot) November 11, 2024
💔 Letošnje obeleženje se dotika TISTEGA DNE, ko se je žrtvam ustavil/spremenil tok življenja. Vsaka ima svojo zgodbo tistega dne, ki jo svojci, prijatelji in znanci za vedno nosimo v spominu. https://t.co/FYYqG6sePe pic.twitter.com/gCaIYEFzwE
Osrednji govor ob Osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na novih Žalah, je pripadel državnemu sekretarju na Ministrstvu za infrastrukturo Andreju Rajhu. Pozval je, naj premislimo o svojih navadah in razvadah, ki v promet ne sodijo in dodal: "Poskrbimo za lastno varnost in tako posledično skrbimo za varnost vsakogar, ki je na naši poti."
𝐒𝐯𝐞𝐭𝐨𝐯𝐧𝐢 𝐝𝐚𝐧 𝐬𝐩𝐨𝐦𝐢𝐧𝐚 𝐧𝐚 ž𝐫𝐭𝐯𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐦𝐞𝐭𝐧𝐢𝐡 𝐧𝐞𝐬𝐫𝐞č
— Ministrstvo za infrastrukturo (@mzi_rs) November 14, 2024
Državni sekretar mag. Andrej Rajh je na obeleženju Svetovnega dne spomina na žrtve prometnih nesreč spomnil na odgovornost posameznika za dvig prometne kulture, da bi bilo žrtev čim manj. pic.twitter.com/E0VQBk8f7P
Hitrost in alkohol ...
Namestnik generalnega direktorja Policije Robert Ferenc, je kot še vedno najpogostejša vzroka za prometne nesreče s smrtnimi izidi naštel neprilagojeno hitrost in alkohol. Slednji botruje kar petini vseh tragičnih nesreč: "Da nekdo vozi prehitro oziroma pod vplivom alkohola, je zavestna odločitev posameznika, kot sta tudi neuporaba varnostnega pasu in telefoniranje med vožnjo," po Ferenčevih besedah imamo na vse te osebne izbire vpliv: "Zato bi lahko preprečili marsikatero prometno nesrečo ali vsaj hujše posledice le-te."
Odgovornost
Zbrane so nagovorili tudi predstavnik islamske skupnosti v Sloveniji Adnan Merdanović, nekdanji evangeličanski škof Geza Filo in ljubljanski nadškof, msgr. Stanislav Zore.
Nadškof je opozoril na odgovornost, ki jo imamo ljudje drug do drugega, ne le na cesti. Odgovornost po njegovih besedah niso zakoni in omejitve: "Nič ne koristi, če odgovornosti nimamo privzgojene, če odgovornost ni nekako zraščena z našim življenjem." Zato bomo morali po njegovih besedah čisto vsi, od najvišjih predstavnikov oblasti in voditeljev,: "... veliko delati za to, da bomo odgovornost vgradili v srž našega življenja."
Sveto Mašo za žrtve prometnih nesreč je danes zgodaj popoldne v ljubljanski stolnici Sv. Nikolaja daroval stolni prošt Jože Lap ob somaševanju bolnišničnega duhovnika Mira Šlibarja.