Naš gost: Stanka Golob
Naš gost | 31.10.2024, 20:52 Jože Bartolj
Naša gostja je bila slikarka, vrtnarka, klena primorka z Baške Grape oziroma iz Grahovega ob Bači Stanka Golob. Pred kratkim je imela razstavo svojih prav posebnih slik iz peska v Kulturnem domu v Gorici. Letos obeležuje 30 letnico slikanja s peskom in ob tem bo imela 7. novembra (2024) v Tolminu tudi dve razstavi. Prav bo v avli knjižnice Cirila Kosmača kjer bo predstavila svoje krajine in slike arhitekture, druga pa v galeriji Kinogledališča, kjer bo predstavila dela geometrijske abstrakcije z naslovom Poseganje v prostor.
V pogovoru na Radiu Ognjišče nam je predstavila kako nastajajo slike iz peska. Slika namreč s slovenskimi peski naravnih barv in različnih debelin, ki ga nabira v rekah, potokih, po gorskih meliščih in kamnolomih po vsej Sloveniji. Njene slike so bile sprva črno-bele, kasneje pa je začela uporabljati tudi peske drugih barv. Povedala nam je kako barvno bogata je Slovenija glede kamnin. Prav tako nam je zaupala kje nabira peske in kako ti končno končajo na likovni podlagi.
Stanka Golob je sicer ljubiteljska slikarka, ki pa se je na likovnem področju ves čas izobraževala. Tako je leta 2012 diplomirala na visoki šoli za risanje in slikanje v Ljubljani. Zaupala nam je katere motive rada zajema za svoje slike (etnološke, krajinske, portrete in tudi abstrakcijo).
Za svoje delo je že prejela več nagrad in priznanj, med drugim bronasto plaketo JSKD Slovenije in nagrado ter plaketo občine Tolmin, leta 2021 pa tudi plaketo Antona Ažbeta za raziskovalni pristop pri ustvarjanju ter mentorsko delo, pri katerem razvija izvirne metode za približevanje likovne umetnosti senzorno oviranim osebam.
Sicer smo se z avtorico pogovarjali tudi o njeni družini, ki združuje Primorske in Belokranjske korenine. Za Slovenski etnografski muzej je pripravila družinsko mapo, kjer je raziskala družinsko zgodovino. Povedala nam je, zakaj je bilo to zanjo pomembno.