Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Izvoljeni ameriški predsednik Donald Trump in ameriski senator iz Ohia J. D. Vance na nacionalni konvenciji republikanske stranke v Milwaukeeju (foto: dpa/STA)
Izvoljeni ameriški predsednik Donald Trump in ameriski senator iz Ohia J. D. Vance na nacionalni konvenciji republikanske stranke v Milwaukeeju | (foto: dpa/STA)

Dr. Cerar, Balanč in Peterle za Radio Ognjišče o tem, kaj Evropo čaka po izvolitvi Trumpa

| 06.11.2024, 15:19 Uredništvo Radia Ognjišče Alen Salihović

Kako bo novi predsednik ZDA sodeloval z Evropo, predvsem pa z Evropsko unijo je pomembno vprašanje. Naslovili smo ga na diplomata dr. Boža Cerarja, politologa Klemna Balanča in nekdanjega evropskega poslanca Lojzeta Peterleta. Slednji je komentiral tudi svoj izstop iz Nove Slovenije.

Nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA, dr. Božo Cerar ocenjuje, da gre za »prepričljivo zmago« in »impozanten povratek«, kar ga je osebno presenetilo, saj so ankete napovedovale tesnejši izid. Kljub temu je poudaril, da je nujno počakati na Trumpove prve ukrepe, preden se začne s sodbami, saj bi se Slovenija morala truditi ohranjati dobre odnose z ZDA, ne glede na to, kdo vodi državo.

Kar zadeva odnose med ZDA in Evropsko unijo, dr. Cerar izraža skrb, da bi Trump lahko poskušal razbiti evropsko enotnost, pri čemer bi EU obravnaval bolj kot zbir posameznih držav. »Bojim se, da bo Trump skušal razviti odnose z izbranimi državami, ne z EU kot celoto,« pravi Cerar in dodaja, da lahko to vodi v krizo čezatlantskih odnosov.

Politolog Klemen Balanč opozarja, da je Trumpova zmaga velik poraz za demokratsko stranko, ki naj bi podcenjevala Trumpa in ameriški elektorat. Glede na rezultate republikancev v senatu in možnosti za predstavniški dom, Balanč meni, da bo Trump imel več možnosti za neovirano sprejemanje zakonodaje, kar bi po njegovem mnenju lahko prineslo nepremišljene odločitve. Hkrati pa izraža skrb za evropske države, če bi ZDA uvedle dodatne carine na evropske izdelke.

Pogled na razvoj dogodkov v ZDA pod novim starim predsednikom je podal tudi nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle, ki opaža pomembno razliko v slogu vodenja med Trumpom in njegovimi tekmeci. Izpostavil je, da ima Evropa še vedno pomembno vlogo v ameriški zunanji politiki, a poudarja, da bi lahko ZDA nadaljevale usmerjenost proti Aziji.

Glede pričakovanega Trumpovega odnosa do zveze Nato in Ukrajine pa Peterle opaža določeno zaskrbljenost. »Trump se je celo spogledoval z možnostjo izstopa ZDA iz Nata,« pravi, a verjame, da bo Trump spoznal, da enotna Evropa koristi tudi ZDA.

Pokopališki križi (photo: Aljaž Baša) Pokopališki križi (photo: Aljaž Baša)

Molil je na 22 pokopališčih

V dneh, ko se spominjamo svojih dragih pokojnih, smo zasledili zanimivo objavo župnika župnij Grad in Sveti Jurij v Prekmurju Aljaža Baše. Na večer praznika Vseh svetih je obiskal vseh 22 ...

Cerkve je bila polna mladih in manj mladih (photo: Rok Mihevc) Cerkve je bila polna mladih in manj mladih (photo: Rok Mihevc)

Praznik Vseh svetih malo drugače

Župnija Ljubljana - Sv. Križ je tudi letos na praznični dan, ko se spominjamo vseh svetnikov, pripravila Večer za mlade. Mladi in malo manj mladi, mnogi redovniki, redovnice in duhovniki so ...

Ana Petrič v družbi starejših (photo: osebni arhiv) Ana Petrič v družbi starejših (photo: osebni arhiv)

Ana Petrič na novem delovnem mestu

Ana Petrič, nekdanja direktorica DEOS Centra starejših Notranje Gorice, je bila tokratna gostja Nedeljskega klepeta. Pred mikrofon smo jo povabili, da predstavi tradicionalni projekt Mala ...

Pri zdravniku (photo: Pixabay) Pri zdravniku (photo: Pixabay)

So zdravniki postali problematična skupina?

Javna razprava o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo ministrstvo za zdravje trenutno pripravlja za medresorsko usklajevanje in parlamentarni postopek, je prinesla precej ostro izmenjavo ...