Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Izvoljeni ameriški predsednik Donald Trump in ameriski senator iz Ohia J. D. Vance na nacionalni konvenciji republikanske stranke v Milwaukeeju (foto: dpa/STA)
Izvoljeni ameriški predsednik Donald Trump in ameriski senator iz Ohia J. D. Vance na nacionalni konvenciji republikanske stranke v Milwaukeeju | (foto: dpa/STA)

Dr. Cerar, Balanč in Peterle za Radio Ognjišče o tem, kaj Evropo čaka po izvolitvi Trumpa

Novice | 06.11.2024, 15:19 Uredništvo Radia Ognjišče Alen Salihović

Kako bo novi predsednik ZDA sodeloval z Evropo, predvsem pa z Evropsko unijo je pomembno vprašanje. Naslovili smo ga na diplomata dr. Boža Cerarja, politologa Klemna Balanča in nekdanjega evropskega poslanca Lojzeta Peterleta. Slednji je komentiral tudi svoj izstop iz Nove Slovenije.

Nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA, dr. Božo Cerar ocenjuje, da gre za »prepričljivo zmago« in »impozanten povratek«, kar ga je osebno presenetilo, saj so ankete napovedovale tesnejši izid. Kljub temu je poudaril, da je nujno počakati na Trumpove prve ukrepe, preden se začne s sodbami, saj bi se Slovenija morala truditi ohranjati dobre odnose z ZDA, ne glede na to, kdo vodi državo.

Kar zadeva odnose med ZDA in Evropsko unijo, dr. Cerar izraža skrb, da bi Trump lahko poskušal razbiti evropsko enotnost, pri čemer bi EU obravnaval bolj kot zbir posameznih držav. »Bojim se, da bo Trump skušal razviti odnose z izbranimi državami, ne z EU kot celoto,« pravi Cerar in dodaja, da lahko to vodi v krizo čezatlantskih odnosov.

Politolog Klemen Balanč opozarja, da je Trumpova zmaga velik poraz za demokratsko stranko, ki naj bi podcenjevala Trumpa in ameriški elektorat. Glede na rezultate republikancev v senatu in možnosti za predstavniški dom, Balanč meni, da bo Trump imel več možnosti za neovirano sprejemanje zakonodaje, kar bi po njegovem mnenju lahko prineslo nepremišljene odločitve. Hkrati pa izraža skrb za evropske države, če bi ZDA uvedle dodatne carine na evropske izdelke.

Pogled na razvoj dogodkov v ZDA pod novim starim predsednikom je podal tudi nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle, ki opaža pomembno razliko v slogu vodenja med Trumpom in njegovimi tekmeci. Izpostavil je, da ima Evropa še vedno pomembno vlogo v ameriški zunanji politiki, a poudarja, da bi lahko ZDA nadaljevale usmerjenost proti Aziji.

Glede pričakovanega Trumpovega odnosa do zveze Nato in Ukrajine pa Peterle opaža določeno zaskrbljenost. »Trump se je celo spogledoval z možnostjo izstopa ZDA iz Nata,« pravi, a verjame, da bo Trump spoznal, da enotna Evropa koristi tudi ZDA.

Novice
Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc) Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih ...