Cerkev mora odgovarjati na krike ljudi
Papež in Sveti sedež | 27.10.2024, 13:51 Uredništvo Radia Ognjišče Vatican News Alen Salihović
Utrip dneva začenjamo v Vatikanu. Papež Frančišek je danes, na 30. nedeljo med letom, v baziliki sv. Petra, predsedoval sveti maši ob sklepu drugega zasedanja 16. redne škofovske sinode, ki je potekalo od 2. do 27. oktobra, na temo: »Za sinodalno Cerkev: občestvo, udeležba, poslanstvo«. Ob tej priložnosti so relikvijo sedeža svetega Petra prenesli ob vznožje glavnega oltarja vatikanske bazilike. Romarjem in obiskovalcem bo tam na ogled vse do 8. decembra, poroča spletni portal Vatican News.
Papež je v pridigi v ospredje postavil današnji evangeljski odlomek o slepem Bartimaju, ki ponazarja slepoto in pasivnost, ki ju lahko doživljamo kot posamezniki in kot Cerkev. Bartimaj, ki ga je družba odrinila, s klicanjem Jezusa pokaže željo po ozdravljenju, Jezus pa se ustavi, da bi mu prisluhnil.
Papež je poudaril, da je potrebno, da Cerkev postane kot Bartimaj – odzivna, odprta za resničnost in pripravljena slišati ter odgovarjati na krike ljudi. Cerkev, pravi, naj ne sedi v udobju, temveč naj gre po poti za Jezusom, skupaj s svetom in za svet. Zato naj kristjani vstopimo v življenje z močjo evangelija, kot učenci, ki slišijo Gospoda in prinašajo upanje drugim.
Iz papeževe pridige
Bratje in sestre: ne sedeča Cerkev, ampak stoječa Cerkev. Ne tiha Cerkev, ampak Cerkev, ki sliši krik človeštva. Ne slepa Cerkev, ampak Cerkev, ki jo razsvetljuje Kristus in ki prinaša luč evangelija drugim. Ne statična Cerkev, ampak misijonarska Cerkev, ki hodi z Gospodom po poteh sveta.
Ko se danes Gospodu zahvaljujemo za pot, ki smo jo prehodili skupaj, lahko vidimo in častimo skrbno obnovljeno relikvijo starodavnega sedeža svetega Petra. Ko s strahospoštovanjem vere premišljujemo ob njem, se spomnimo, da je to sedež ljubezni, sedež edinosti in sedež usmiljenja v skladu z Jezusovo zapovedjo apostolu Petru, naj ne vlada drugim, ampak naj jim služi v dejavni ljubezni. In ko občudujemo veličastni Berninijev baldahin, ki je še bolj bleščeč kot kdaj koli prej, ponovno odkrijemo, da uokvirja pravo središče celotne bazilike, namreč slavo Svetega Duha. To je sinodalna Cerkev: skupnost, katere prvenstvo je v daru Duha, ki nas vse dela brate v Kristusu in nas dviga k Njemu.
Bratje, sestre, zato z zaupanjem nadaljujmo našo pot skupaj. Tudi nam danes Božja Beseda ponavlja kot Bartimaju: »Pogum, vstani, kliče te!« Se čutim poklicanega? To je vprašanje, ki si ga naj bi zastavili. Se čutim poklicanega, se čutim slabotnega in se ne morem vstati? Prosim pomoč. Prosim vas, odložimo plašč resignacije, zaupajmo svojo slepoto Gospodu, vstanimo in ponesimo veselje evangelija na ceste sveta.