Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Vinko Bokalič Iglič (foto: ARO)
Vinko Bokalič Iglič | (foto: ARO)

Kdo je novi slovenski kardinal Vinko Bokalič?

Cerkev na Slovenskem | 09.10.2024, 13:28 s. Meta Potočnik

Novoimenovani kardinal lazarist Vinko Bokalič Iglič ima slovenske korenine, saj se je 11. junija 1952 rodil v Buenos Airesu v družini slovenskih staršev, ki sta v Argentino prišla leta 1949. V pomožnega škofa ga je 29. maja 2010 posvetil tedanji nadškof Buenos Airesa kardinal Jorge Mario Bergoglio, sedanji papež Frančišek. Vinko Bokalič Iglič je za Alojzijem Ambrožičem in Francem Rodetom že tretji kardinal, ki je izšel iz slovenske povojne emigracije.

Osnovno šolo je obiskoval pri šolskih sestrah v Lanusu, srednjo šolo pa pri lazaristih v Escobarju pri Buenos Airesu. V Družbo je vstopil 1. marca leta 1970, zaobljube je izrekel 5. junija 1976. Študij filozofije je opravil pri jezuitih, teologijo pa je dokončal na katoliški univerzi v Buenos Airesu. V duhovnika je bil posvečen 1. aprila 1978. Novo mašo je obhajal v slovenski vasi v Lanusu skupaj z bratom Jožetom, ki je bil posvečen deset mesecev pred tem v Ljubljani. Prva leta duhovništva je posvetil pastorali mladih. Več let je bil vzgojitelj bogoslovcev in župnik v mestu Cordoba ter na misijonski župniji v mestu Goya.

Posvečal se je ljudskim misijonom in bil vizitator oz. provincial argentinske province. Za pomožnega škofa v Buenos Airesu ga je leta 2010 imenoval papež Benedikt XVI., papež Frančišek pa leta 2013 za voditelja škofije Santiago del Estero, ki se nahaja v severozahodnem delu osrednje Argentine. S tem je takrat postal sosed drugih dveh škofov slovenskega porekla: škofa Lojzeta Urbanča, ki vodi škofijo s sedežem v bližnji Catamarci, in nadškofa Andreja Stanovnika v Corrientesu. Papež Frančišek je škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo 22. julija letos, s čimer je škofa Bokaliča povzdignil v nadškofa, poleg tega pa mu je podelil tudi naslov primasa Argentine.

Papež, ki veliko pozornost namenja obrobjem, je s to premestitvijo primata iz Buenosa Airesa v Santiago del Estero napravil gesto pozornosti do notranjosti države in do najstarejšega mesta v Argentini, ki je imelo velik zgodovinski pomen v okviru cerkvene strukture in evangelizacije v Argentini, obenem pa je pripravil pot tudi za nov korak, za včerajšnjo razglasitev nadškofa Slovenca za kardinala.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...