Slavi KoširSlavi Košir
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Meta PotočnikMeta Potočnik
Državni zbor (foto: Rok Mihevc)
Državni zbor | (foto: Rok Mihevc)

Slovo političnih strank, ki so bile projekt za en mandat

Slovenija | 28.08.2024, 22:55 Helena Križnik

Se še spomnite političnih strank Zares, Državljanska lista, Verjamem in Pozitivna Slovenija? V preteklosti so imele nekoliko opaznejšo vlogo na domačem političnem parketu, a v kratkem se bodo dokončno poslovile. Ob tem smo s politologom dr. Mirom Hačkom govorili o fenomenu instant političnih strank pri nas.

Tako kot pred vsakimi volitvami nastanejo nove politične stranke, napoči tudi čas, da nekatere stare ugasnejo. Iz registra, ki jih trenutno šteje 88, bosta poleg političnih strank Zares, Državljanska lista, Verjamem in Pozitivna Slovenija v kratkem izbrisani še Glas ljudstva in Socialna stranka Srbov Slovenije.

Ustanovitev politične stranke pri nas ne terja veliko

»Politično stranko je pri nas relativno preprosto ustanoviti,« je za naš radio ocenil dr. Haček. Kakšni so torej pogoji? »Potrebuješ 200 polnoletnih državljanov, ki se morajo dobiti na ustanovnem kongresu stranke, treba je sprejeti osnovne akte stranke, kot je na primer statut, si izbrati ime in okrajšavo,« je naštel.

Kakšni so razlogi za izbris iz registra?

Da stranka obstane, je treba izvoliti organe, je še pojasnil dr. Haček. »Ne sme pozabiti izvoliti novih organov, ko starim poteče mandat, ali vsaj potrditi obstoječe. Če se to pozabi, je to lahko eden od razlogov za izbris stranke. Vsake toliko se je treba udeležiti tudi volitev. Če se stranka ne uspe udeležiti dvojih zaporednih državnozborskih ali lokalnih volitev, je tudi to lahko eden od formalnih razlogov za izbris iz registra.«

Izbris politične stranke iz registra lahko med drugim zahteva ustavno sodišče. »Takšnega primera do zdaj še nismo imeli,« je spomnil doktor Haček in dodal, da se politična stranka za izbris iz registra odloči tudi sama. »Se pač samozave, da ne bo več delovala oziroma da ni več interesa.«

prof. Miro Haček
prof. Miro Haček © STA / Nebojiša Tejić

Instant politične stranke iz izvedbe v izvedbo slabša različica prejšnje

V zvezi z nastajanjem novih političnih strank tik pred volitvami je doktor Haček dejal, da ljudje v Sloveniji radi nasedajo na nove zgodbe, ki jih prodajajo prevladujoči mediji. »Potem izvolijo politične stranke, ki so iz izvedbe v izvedbo slabša različica prejšnje - z manj idejami, z manj programa in, kar je najhuje, z manj sposobnimi kadri.«

Posledice čutimo iz mandata v mandat, je opozoril dr. Haček. »Kaj lahko pričakujemo od politične stranke, ki ima 40 poslancev, a nikakršne politične kilometrine, nikakršne politične socializacije? To so ljudje, ki se v prejšnjih podobnih zgodbah niso zelo izkazali. Od takšnih zgodb ni mogoče pričakovati kaj več, kar lahko opazujemo zdaj, žal. Morda bomo državljani vendarle spoznali, da šesta izvedba instant politične stranke, ki jo bomo nedvomno dobili ponujeno na meniju naslednjih parlamentarnih volitev, ni najboljša ideja,« je še menil.

Slovenija, Novice
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore blagoslavlja šolske torbe (photo: FB Stanislav Zore) Ljubljanski nadškof Stanislav Zore blagoslavlja šolske torbe (photo: FB Stanislav Zore)

Prvi šolski dan: predsednica in nadškof sta si edina

Prvi šolski dan je za večino otrok zaznamovan s posebnim vznemirjenjem in radovednostjo. Starši jim na njihovi poti želijo najboljše. Da bi to dosegli – znanje in dobra vzgoja – morata šola in ...

Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona) Cerkev Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer v plamenih (photo: posnetek zaslona)

Še ena francoska cerkev v plamenih

V cerkvi Brezmadežnega spočetja v mestu Saint-Omer na severu Francije, je v ponedeljek zgodaj zjutraj izbruhnil požar. Poškodovan ni bil nihče, zrušil pa se je zvonik cerkve.