Mlade že na prvih razgovorih vse bolj zanima delo na daljavo
Slovenija | 24.08.2024, 06:00 Jon Kanjir
Po svetu narašča trend dela na daljavo. Številna podjetja omogočajo delo od doma za polni delovni čas, nekatera pa hibridni sistem kar pomeni del delovnika na sedežu podjetja, del pa od doma.
Nekateri mladi drugega načina dela niti ne poznajo
Delo na daljavo se je v večjem obsegu začelo v prvem koronskem obdobju. Takrat so nekatera podjetja ugotovila, da lahko delo nemoteno poteka z druge lokacije. Izvršni direktor kadrovske agencije Kariera Tilen Prah za naš radio pravi, da se je trend dela od doma povečal. »Eden od razlogov je ta, da so prišle nove generacije na trg dela, se pravi 20-letniki, ki so prišli v neko prvo zaposlitev in drugega načina dela niti ne poznajo in pričakujejo, da bodo delodajalci dovolj prilagodljivi, da bodo omogočili neko fleksibilnost. Delodajalci, ki se tega zavedamo ali vključimo v svoj poslovni model, to delo tudi omogočamo.«
Vse manj mladih kupuje osebna vozila
Dodaja, da mlade velikokrat že na prvih razgovorih zanima, če podjetje omogoča fleksibilnost lokacije dela. »Treba je tudi vedeti, da se mlade generacije vse manj odločajo za lasten prevoz, vse manj mladih kupuje osebna vozila, ali jih najema, ali jih najema občasno, ali koristi javni prevoz, ki je gotovo manj fleksibilen ... Iz tega izhaja želja po fleksibilnosti dela od doma.«
Delo na daljavo ne dviguje produktivnosti pri vseh
O izzivih dela na daljavo Prah pravi, da je težje vzdrževanje skupne kulture znotraj podjetja, ki je po njegovi oceni višja pri delu v skupnih prostorih, hkrati pa težko ocenjuje ali delo na daljavo dviguje produktivnost. Meni, da jo morda dviguje pri določenem delu zaposlenih, ki niso toliko vezani na rutino, ampak so vezani na recimo kreativnost, vendar so bili ti zaposleni kreativni že pri delu na sedežu podjetja. »Naša ocena je, da se produktivnost v povprečju ni povečala, mogoče se je za voljo tega, da so tisti, ki so se vozili iz oddaljenih krajev, manj utrujeni.«
Naša ocena je, da se produktivnost v povprečju ni povečala, mogoče se je za voljo tega, da so tisti, ki so se vozili iz oddaljenih krajev, manj utrujeni.
Dobra pripravljenost na morebitno epidemijo ali zaprtje države
Po drugi strani pa ocenjuje, da tisti, ki živijo blizu lokacije dela, tega prihranka nimajo, zato ne pričakuje, da bi izkazali kakšno bistveno višjo produktivnost. Pravi, da se za možnost dela od doma odločajo večinoma podjetja, ki lahko to omogočijo vsem zaposlenim, da ne bi nastajale razlike med temi, ki od doma ne morejo delati in tistimi, ki lahko.
Dejstvo je, da nekaterih del recimo v predelovalni industriji ni mogoče delati na daljavo. Prah meni, da smo z uvedbo vsaj hibridnega sistema dela na daljavo bolje pripravljeni na morebitne epidemije ali zaprtja države. Pravi, da so podjetja, ki znajo vzpostaviti ravnovesje, ko delavci razumejo, da je delo od doma tudi delo in ne samo biti doma, zagotovo bolj odporno proti takšnim dogodkom.