Pri Višarski Mariji Slovenci iz matične domovine, zamejstva in zdomstva
Slovenci po svetu | 04.08.2024, 18:56 Matjaž Merljak
Na Svetih Višarjah je danes potekalo 36. Romanje treh Slovenij, ki je običajno prvo nedeljo v avgustu. Prirejata ga Rafaelova družba in Zveza slovenskih izseljenskih duhovnikov v Evropi. K Mariji na božjo pot do poromali verniki iz Slovenije, zamejstva in izseljenstva.
Program se je začel s predavanjem umetnostnega zgodovinarja Ferdinada Šerbelja, ki nas je popeljal skozi zgodovino slovenskih romanj na Marijine Božje poti in pokazal tudi na pomen romanj v današnjem času.
»Veste, romanje je krepitev duha vere. Kajti ko se človek odpravi na pot, postane romar. Gre na pot z nekim namenom ali s priprošnjo ali z upanjem ali z zahvalo, ko se mu je izpolnila neka želja. Zato je romanje posvečeno predvsem Materi Božji, kajti Marija velja v naših srcih za srednico, priprošnjico v nebesi.
Vrhunec romanja je bila sveta maša v Marijini božjepotni cerkvi. Na koru sta pela združena zbora Zveze Slovencev z Madžarske, ob oltarju so bili slovenski izseljenski duhovniki iz Evrope s predsednikom Zveze Dorijem Pečovnikom. Somaševanje je vodil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki je v nagovoru spodbudil h kulturi srečevanj, aktivnemu državljanstvu in popolnem zaupanju v Boga in Marijo.
»Gojimo kulturo srečanj, kot je zapisal papež svoji znameniti okrožnici Vsi bratje. Kultura srečanj pa pomeni, da iščemo predvsem tisto, kar nas povezuje, združuje, da se pogovarjamo in po poteh življenja hodno skupaj; predvsem pa, da tudi rušimo različne zidove, predsodke, prepreke ... vse, kar bi oviralo naše medosebne odnose.«
Po maši je bil na ploščadi za cerkvijo kulturni program, kjer je zbrane pozdravila tudi državna sekretarka na USZS Vesna Humar, igral je Kvartet klarinetov Godbe ljubljanskih veteranov, Ivo Jevnikar pa je predstavil pobude ob letošnji stoletnici rojstva Alojza Rebule. Na božji poti so se sklenili Višarski dnevi mladih.