Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Francija, Pariz.Olimpijski krogi na Eifflovem stolpu. (foto: dpa/STA)
Francija, Pariz.Olimpijski krogi na Eifflovem stolpu. | (foto: dpa/STA)

Tušak: To je začetek konca športa!!!

Slovenija | 02.08.2024, 14:22 Alen Salihović Slovenska tiskovna agencija

Po sramotenju Jezusove zadnje večerje na olimpijskih igrah v Parizu, smo priča novemu incidentu. V središču iger je te dni odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja, da nastop dovoli boksarjema, ki se deklarirata kot ženski in jima je lani Mednarodna boksarska zveza prepovedala nastop, ker ne izpolnjujeta pogojev za nastop v ženski kategoriji. Uvodni nastop Alžirca, ki se ima za žensko je prilil olje na ogenj razpravi. Italijanska premierka Giorgia Meloni je dejala, da dvoboj ni bil enakopraven in se ne strinja s politiko Moka glede tega. »Menim, da bi športnicam z moškimi genetskimi značilnostmi morali prepovedati nastop v ženskih kategorijah,« je dejala članica stranke Bratje Italije.

Na družbenem omrežju Facebook se je na dogajanje odzval športni psiholog dr. Matej Tušak

"Zanimivo, naši vladni politiki se oglašajo v zvezi s teptanjem pravic žensk na Poljskem in ne vem kje še, ko pa pred očmi celega sveta moški preboksa ženske, pa niti eden ne povzdigne glasu in protestira. Niti ena feministična organizacija ni protestirala, niti nas OKS se ni oglasil, niti predsednica države in vsi tisti, ki so jih polna usta ženskih kvot in besedičenja o enakopravnosti žensk. To je ena sama hinavščina, sploh jim ne gre za ženske, pač pa za posiljevanje svojih bolanih ideologij. Na nas in vas ženskah pa je, da to pogoltnete ali pa končno protestirate za pravo stvar, za normaliziranje družbe in zavračanje skupinskega posiljevanja. Najprej za začetek kar pri nas doma poglejmo, kdo podpira vse to in počasi zavrnimo to. To vodi v propad družbe, da ne govorimo o etiki, morali in fair playu. Kaznujemo športnike, ki so uporabili prepovedane kapljice za nos, dopuščamo pa moško pretepanje v ženski konkurenci. V posmeh vsemu naravnemu in normalnemu. Dovolj je tega, petkrat sem bil na Ol, ta trenutek sem vesel, da me v Parizu ni, ker to je začetek konca športa!!!"

Dvoboj prvega kroga ženske kategorije do 66 kg med Imane Khelif in Italijanko Angelo Carini je bil porinjen v središče dogajanja na igrah, potem ko je Italijanka v solzah in okrvavljena predala dvoboj po zgolj 46 sekundah. »Pogosto se borim v reprezentančnih akcijah. Treniram z bratom. Pogosto se borim z moškimi, ampak danes je preveč bolelo,« je o prejetih udarcih dejala 25-letna Italijanka. Glede dogajanja v boksarskem ringu so se oglasile številne znane osebnosti po svetu. Mednarodni olimpijski komite ob tem poudarja, da je določanje meril ustrezanja določenemu spolu "neverjetno zapleteno" in da bi si vsi želeli, da bi bil odgovor vselej en sam, da ali ne.

 

To pojasnilo ni prepričalo italijanske premierke Meloni, ki je ob obisku italijanskih športnikov v Parizu dejala, da dvoboj ni bil enakopraven in da se ne strinja s politiko Moka glede tega. »Angela Carini je naredila prav, da je sledila svojemu notranjemu čutu in dala prednost svoji fizični varnosti, vendar ne ona ne druge športnice ne bi smele biti izpostavljene tovrstnemu fizičnemu in psihološkemu nasilju na podlagi svojega spola," je dejala posebna poročevalka Združenih narodov za preprečevanje nasilja nad ženskami Reem Alsalem. Oglasila se je tudi teniška legenda Martina Navratilova, ki je dejala, da gre za "obžalovanja vreden" primer in zatrdila, da je Khelif moški.

Tudi v Sloveniji razprava ni šla mimo znanih osebnosti, oglasila se je predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je ob poobljavljenem posnetku konca dvoboja med Khelif in Carini zapisala: »Ni prav, absolutno ni prav. In to nima nobene zveze z enakostjo spolov. Absolutno nobene.«


Slovenija, Svet, Politika, Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...