Papež udeležencem socialnega tedna v Trstu: Katoličani ne smemo ostati v zasebnosti!
| 07.07.2024, 11:17 Marjana Debevec
Vzgajanje mladih k soudeležbi v družbi, zaščita dostojanstva človeškega življenja, boj proti ideologijam, ki nas zapeljujejo v zlo in proti brezbrižnosti, ter spodbuda katoličanom, naj stopijo iz zasebnosti in sodelujejo v javnem življenju, so bili nekateri od osrednjih poudarkov papeževega nagovora udeležencem 50. socialnega tedna v Italiji.
Katoličani ne smemo ostati zaprti v majhnih krogih, ampak stopiti v javnost, kjer je naše poslanstvo oznanjati evangelij, prinašati upanje in biti glas tistih, ki nimajo glasu, je bil jasen papež, ko je nagovoril več kot tisoč udeležencev ob sklepu 50. Italijanskega socialnega tedna.
»Vsakokrat, ko nekoga odrinemo na rob, trpi celotno družbeno telo. Kultura odmetavanja označuje mesto, v katerem ni prostora za uboge, za nerojene, za krhke ljudi, bolne, otroke, ženske, mlade in ostarele. To je kultura odmetavanja. V takšnem okolju moč dobiva osredotočenost nase, ki ni sposobna poslušanja in služenja drugim.«
»Brezbrižnost je rak rana demokracije.«
Spodbudil jih je, naj imajo pogum začenjati procese v politiki in naj razmišljajo kot narod, ne kot posamezniki. Sodelovanja, soudeležbe ne moremo improvizirati, ampak se je moramo naučiti že od mladih let in jo nato vaditi, je dejal Frančišek.
Sveti oče je predstavnike italijanskih škofij, gibanj in raznih organizacij opozoril pred ideologijami, ki nas samo zapeljujejo in nas na koncu vodijo do zanikanja samega sebe.
Brezbrižnost je po njegovih besedah rak rana demokracije. Zato jih je povabil, naj prispevajo k ozdravitvi srca celotne družbe in naj znova najdejo v sebi gorečnost za delo v civilni družbi.