Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Konoplja (foto: Pixabay)
Konoplja | (foto: Pixabay)

Si starši res želimo svoje otroke za mizo gledati zadete od trave?

Slovenija | 03.06.2024, 11:33 Marta Jerebič

To je bilo eno izmed vprašanj, ki se je pojavilo v jutranji Svetovalnici, v kateri smo govorili o posledicah, ki bi jih prinesla legalizacija konoplje. Uporaba marihuane je dokazano povezana z zasvojenostjo, trajnimi škodljivimi učinki na možgane in pomembno zvišuje tveganja za razvoj duševnih boleznih, poudarja Združenje katoliških zdravnikov. Opozarja, da njena uporaba prizadene tudi neuporabnike; s pasivnim kajenjem, z večjim številom prometnih nesreč, s povišanim številom hospitalizacij zaradi duševnih motenj.

Alojzij Štefan s Karitas je fante v komuni vprašal, naj iz lastnih izkušenj naštejejo pogubne posledice zlorabe konoplje. »Hormonske motnje, zmanjšanje plodnosti, kriza, tudi kriza po travi, nespečnost, paranoje, psihoze, težave hranjenja, spanja, izguba spomina, vonja, okusa, motnje vida, zaznave, slabša odzivnost, motnje v motoriki, popolna otopelost, nezainteresiranost. Najbolj jih je pa strah, ker je razširjenost konoplje največja konec osnovne šole in v srednji šoli. In to so ljudje, ki se jim možgani še razvijajo.«

Štefan opozarja, da bo ob legalizaciji konoplje vsebnost THC-ja še večja, da bo imela tobačna industrija več dobička. Vse to pa pomeni, da se bodo težave z zasvojenostjo povečale za nekajkrat, kar kažejo izkušnje držav, ki so legalizirale trg konoplje.

Poslušalec Damján, ki ima sam izkušnje dela z odvisniki, je izpostavil besede psihiatrinje Martine Žmuc Tumori. »Trava je vedno vstopnica v svet droge. Ni nujno, da bo tisti, ki kadi travo, posegel po trdih drogah, ga pa ni tistega, ki je na trdih drogah, da ne bi začel s travo." Poslušalec je tako v Svetovalnici opozoril, da se je dobro zavedati tega, da odpiramo prostor enim skušnjavam, težavam, degradaciji človeka.

Podal je tudi izkušnjo Amsterdama, kjer že zaradi vonja po travi želiš mesto čim prej zapustiti, sploh pa te odvrne pogled na zadete mlade, ki ležijo po ulicah in ob spomenikih. Zato se sprašuje, ali se odgovorni, ki želijo podeljevati določene pravice, sploh zavedajo, kaj vse to prinaša.  »Ali pa je odločevalcem res popolnoma vseeno, kako bo videti Ljubljana, kako bodo videti mladi, vsi zadeti od trave, ki bodo ležali pri Prešernovem spomeniku, ali pa povsod drugje, parku Zvezda.«

Kot dodajajo v Združenju katoliških zdravnikov, ob strašljivih posledicah alkoholizma v Sloveniji, kjer je neposredno in posredno prizadetih okoli pol milijona ljudi, kvečjemu nujno potrebujemo strogo regulacijo opojnih substanc in dobro izobraževanje o škodljivih posledicah njihove uporabe.

Slovenija
Predsednik vlade Robert Golob (photo: STA) Predsednik vlade Robert Golob (photo: STA)

TVS: Policija ovadila premierja Goloba

Policija, ki je preverjala trditve nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar o vmešavanju premierja Roberta Goloba v delo policije, je slednjega kazensko ovadila, poroča TVS. Specializirano ...

Dr. Katarina Habe pravi, da si življenja brez razumevanja, kaj se dogaja v drugem človeku, ne predstavlja. (photo: Osebni arhiv) Dr. Katarina Habe pravi, da si življenja brez razumevanja, kaj se dogaja v drugem človeku, ne predstavlja. (photo: Osebni arhiv)

Dr. Katarina Habe: Ko dajem, celim.

Vsakodnevno ustvarjanje dobrega za ta svet je velika moč, ki jo imamo. Če ves čas razmišljamo, kaj bo jutri, smo res lahko v stresu. Zanimalo nas je, kako lahko postanemo najboljša različica sebe ...

dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko) dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko)

Naš gost: dr. Ludvik Toplak

Dr. Ludvik Toplak, pravnik in rektor, nekdanji veleposlanik, je v svoji bogati karieri pustil pečat na številnih področjih, vključno z diplomacijo in politiko. Njegovo življenje se je začelo v ...