Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Birokracija, obrazci, davki, računi, poročanje (foto: Steve Buissinne / Pixabay)
Birokracija, obrazci, davki, računi, poročanje | (foto: Steve Buissinne / Pixabay)

Gospodarstvo proti parcialnim obremenitvam

Slovenija | 29.05.2024, 15:28 Petra Stopar

V javnosti odmeva osnutek izhodišč drugega poizkusa davčne reforme aktualne vlade. Z ukrepi, ki so zgolj del sprememb, želi vlada po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča povečati konkurenčnost slovenskega gospodarstva, dodatne ukrepe na davčnem področju pa napoveduje v jeseni. Odzivi gospodarstva so bolj kot ne kritični, saj da spremembe ne naslavljajo njihovih glavnih zahtev, kot je denimo razbremenitev plač. Predstavniki kmetov pa so zadovoljni, ker je ministrstvo prisluhnilo eni od ključnih zahtev z njihovih protestov.

Nekatere od predvidenih davčnih sprememb so petletna ugodnejša davčna obravnavo za visokokvalificirane kadre iz tujine, davčne spodbude za nagrajevanje v start-upih ali zagonskih podjetjih, zvišanje davka na sladke pijače in obvezno izdajanje računov na avtomatih. Finančno ministrstvo predlaga tudi dvig praga za vstop v sistem davka na dodano vrednost s 50.000 na 60.000 evrov letnega prometa ter črtanje posebne davčne obravnave za zaposlene javne uslužbence in funkcionarje, napotene na delo v tujino. 

Da je vlada v koalicijsko usklajevanje poslala izhodišča davčnih sprememb, usmerjenih tudi v zviševanje dodane vrednosti, je že v petek na srečanju z obrtniki in podjetniki povedal premier Robert Golob. Kot je dejal, so v okviru načrta za dvig produktivnosti oblikovali deset ukrepov. Med njimi je omenil povečanje konkurenčnosti države v globalni bitki za talente, spodbujanje zagonskih podjetij in nagrajevanje zaposlenih prek delnic oziroma deležev podjetij.

Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar je v krajšem pogovoru za naš radio dejal, da omenjeni predlog vsebuje nekaj manjših pozitivnih usmeritev, ki pa niso ključne v smislu razbremenjevanja: »Torej, kako razbremeniti plače v Republiki Sloveniji, saj se vsi strinjamo, da so plače preveč obremenjene s prispevki, in da pridemo do višjih neto izplačil za naše zaposlene. Ob tem pa je treba imeti v mislih, da tako pokojninske kot zdravstvene blagajne ne smemo siromašiti.«

Tudi v SDS opozarjajo, da je Slovenija po podatkih Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) uvrščena v skupino držav članic EU z najvišjo obremenitvijo plač in nas že dolgo poziva, naj jo znižamo. »Smo drugi v vseh državah OECD, kar se tiče prispevkov samega delavca. Drugi smo, kar kaže tudi na veliko obremenitev samih bruto, neto plač, torej tudi tistega dela, ki ga plačujejo tudi slovenski delavci,« je povedal poslanec Franc Breznik.

Na predvidene davčne spremembe so se odzvali tudi v kmetijstvu. Sindikat kmetov Slovenije in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) sta pozdravila neformalni predlog ministrstva, da iz obdavčitve znova izvzame plačila za območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost (plačila OMD). »Na ministrstvu za finance so pri pripravi tega predloga sledili strokovnim argumentom, ki so jih predstavile kmetijske organizacije. Plačila za težje pridelovalne pogoje veljajo za okoljska in podnebna plačila in se kot taka po evropski uredbi lahko izvzamejo iz obdavčitve,« je poudaril predsednik KGZS Roman Žveglič.

Na težje pridelovalnih območjih je 45.000 kmetij, od tega okoli 10.000 mladih kmetov, je navedel in nadaljeval, da kakršnokoli vštetje plačila OMD v dohodninsko osnovo ne bi vplivalo le na izračun dohodnine, temveč tudi na vse druge socialne prejemke (štipendije, malice ...), zato pozdravljajo namero ministrstva in vlade. Dodal pa je, da se morajo z ministrstvom pogovoriti tudi še o obdavčitvi in višini pragov za dopolnilne dejavnosti.

Slovenija
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...