Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Udeleženci sinode med molitvijo, ki je bila bistveni element vsakodnevnega zasedanja (foto: Vatican News)
Udeleženci sinode med molitvijo, ki je bila bistveni element vsakodnevnega zasedanja | (foto: Vatican News)

Sinoda ni končana ... gre naprej!

Novice | 30.10.2023, 09:34 Marjana Debevec

S slovesno sveto mašo se je včeraj zaključila štiritedenska sinoda. V poročilu o zasedanju, ki še ni dokument, ampak podlaga za nadaljnje pogovore po krajevnih cerkvah, so se dotaknili več vprašanj. Med drugim besedilo govori o vlogi žensk in nasploh laikov v Cerkvi, službi škofov, duhovnikov in diakonov, skrbi za uboge, digitalnem misijonarjenju, ekumenizmu in zlorabah.

Več kot 400 udeležencev je sodelovalo pri pogovorih v manjših skupinah, 364 jih je imelo tudi glasovalno pravico; od tega 54 žensk. Dobra četrtina za razliko od običajnih škofovskih sinod ni bilo škofov, ampak duhovnikov ali laikov.

Na koncu so z glasovanjem potrdili poročilo o svojem delu, ki bo podlaga za pogovore po krajevnih cerkvah in zasedanje prihodnje leto.

Kako biti Cerkev

In kaj je prinesla sinoda? Nekateri so se bali, da bodo udeleženci spreminjali nauk, spet drugi, da se ne bo nič spremenilo. Vendar namen tokratne sinode sploh ni v enem ali drugem vidiku, ampak gre za način, kako biti Cerkev.

Preprosto povedano, gre za iskanje načinov, kako se bolje poslušati, sodelovati med seboj in prevzemati odgovornosti, da bi skupaj, povezani v občestvu svetu prinašali Kristusovo ljubezen.

Sinodalnost gre torej z roko v roki s poslanstvom, zato je nujno, da "krščanske skupnosti delijo bratstvo z moškimi in ženskami drugih ver, prepričanj in kultur, pri čemer se po eni strani izogibajo tveganju samonanašanja in samoohranitve ter po eni strani razen izgube identitete, so zapisali. V tem novem »pastoralnem slogu« je po mnenju mnogih pomembno narediti »liturgični jezik bolj dostopen vernikom in bolj utelešen v raznolikosti kultur«.

Najbolj ranljivi nerojeni otroci

Sicer pa v sklepnem poročilu pozornost posvečajo revnim, med katerimi omenijo begunce, žrtve zlorab, odvisnike, manjšine in žrtve rasizma. Po njihovem prepričanju so najranljivejši prav otroci v maternici in njihove matere.

Udeleženci sinode tudi poudarjajo, da smo vsi, tako laiki kot posvečeni, odgovorni za poslanstvo Cerkve. Predvsem v lokalnih Cerkvah naj bi laikom dajali več odgovornosti, posebej so izpostavili vključevanje mladih.

Pogovori v manjših skupinah
Pogovori v manjših skupinah © Vatican News

Nič o LGBT

Ni pa v sklepnem poročilu omenjen izraz LGBT, kar mnogi pozdravljajo, češ da Cerkev ni sprejela izrazoslovja posvetne ideologije in ni omejila človeka le na spolno usmerjenost.

Celibat

V pogovorih so se odpirala tudi vprašanja, vezana na določena okolja, kot na primer kako spremljati tiste, ki živijo poligamijo v Afriki, ali pa, ali bo celibat tudi v prihodnje edina oblika duhovniškega življenja, še posebej tam, kjer duhovnikov močno primanjkuje.

O tem, ali bi po vzoru vzhodnih cerkva, lahko nekoč posvečevali tudi poročene moške, preizkušane v veri, bo beseda verjetno tekla še v prihodnje.

Novice
Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija) Škof Vinko Bokalič (photo: Svobodna Slovenija)

Vinko Bokalič Iglič primas Argentine

Papež je argentinsko škofijo Santiago del Estero povzdignil v nadškofijo in za prvega nadškofa imenoval dosedanjega škofa v tem mestu, našega rojaka, Vinka Bokaliča Igliča. Podelil mu je tudi ...

Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc) Nataša Ličen (photo: Rok Mihevc)

Čudne počitnice

Počitniško pozdravljeni! Ne glede na to, kje ste in s kom, so vaši dopustniški trenutki že mimo ali ste ravno sredi njih, morda pa odštevate do začetka letošnjih, upam, da ste te sreče mož in ...

Sobodajalstvo (photo: Pexels) Sobodajalstvo (photo: Pexels)

Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev

»Kdor se odloči za dejavnost oddajanja sob ali apartmajev, naj se tega loti celostno. Gre za resno panogo, ki je ogledalo Slovencev. Z dobro nastanitvijo in prijaznostjo pri opravljanju dela se ...