Na Trgu svetega Petra je sinoči potekalo ekumensko molitveno bdenje z naslovom »Skupaj – srečanje Božjega ljudstva«, ki se ga je udeležilo 18 tisoč ljudi. Sveti oče je v svojem nagovoru spregovoril o pomenu tišine v življenju vernika, v življenju Cerkve in na poti enosti med kristjani.
Zahvala za molitve pred začetkom sinode
Poleg papeža Frančiška so bili na Trgu prisotni patriarhi, škofje in voditelji različnih krščanskih Cerkva ter udeleženci sinode, med katerimi je tudi celjski škof Maksimilijan Matjaž, ki so po bdenju odšli na tridnevno duhovno obnovo v bližini Rima. Na bdenju je bilo tudi 3000 mladih, ki so zbrani na vikendu molitve in podelitve, ki ga organizira taizejska skupnost. Sveti oče se je vsem zahvalil za prisotnost, prav tako za molitve pred rednim generalnim zasedanjem sinode.
Tišino težko prenašamo, saj nas postavi pred Boga in pred nas same
V nagovoru je razmišljal o tišini, ki je po njegovem mnenju pomembna, saj lahko izraža neizrekljivo žalost ob stiskah, v trenutkih veselja pa tudi radost, ki presega besede. »Tišina je bistvena v življenju vernika. Je namreč na začetku in na koncu Kristusovega zemeljskega življenja. Beseda, Očetova Beseda, je postala »tišina« v jaslih in na križu, v noči Jezusovega rojstva ter velike noči. Nocoj smo se mi kristjani v tišini zaustavili pred križem sv. Damjana, kot učenci, ki poslušajo pred križem, ki je Učiteljev prestol. Naš molk ni bil prazen, ampak je bil trenutek, poln pričakovanja in razpoložljivosti. V svetu, polnem hrupa, nismo več vajeni tišine, včasih jo celo težko prenašamo, saj nas postavi pred Boga in pred nas same. In vendar je tišina temelj besede in življenja.«
V svetu, polnem hrupa, nismo več vajeni tišine, včasih jo celo težko prenašamo, saj nas postavi pred Boga in pred nas same.
Tišina je bistvena tudi v življenju Cerkve, nadaljuje v razmišljanju papež Frančišek. Molk v cerkveni skupnosti omogoča bratsko komunikacijo, v kateri Sveti Duh usklajuje stališča, saj je On harmonija. »Biti sinodalni pomeni sprejemati drug drugega tako, v zavedanju, da lahko vsi kaj pričujemo in se česa naučimo, ter skupaj prisluhnemo »Duhu resnice«, da bi spoznali, kaj On »govori Cerkvam«. In tišina omogoča prav razločevanje, s pozornim poslušanjem »neizrekljivih vzdihov« Duha, ki pogosto skriti odmevajo v Božjem ljudstvu. Zato prosimo Duha za dar poslušanja za udeležence sinode: »poslušanja Boga, da bi skupaj z Njim slišali krik ljudstva; poslušanja ljudstva, da bi skupaj z njim zadihali voljo, h kateri nas kliče Bog«
In nazadnje, tišina je bistvenega pomena na poti enosti med kristjani, je dodal papež in povabil k prošnjam, da bi se znova naučili biti tiho, da bi bila sinoda prostor, kjer bo Sveti Duh očistil Cerkev govoric, ideologij in polarizacij.
Po objavi sklepa sveta RTV o morebitnem ukinjanju glasbene produkcije in informativnega programa drugega programa je završalo. Ogorčenja prihajajo z več strani.
Na letališče Brnik je dopoldne prispel misijonar Pedro Opeka, ki bo slovensko javnost nagovarjal od petka naprej. Tri dni do začetka meseca bo preživel na Avstrijskem Koroškem pod okriljem ...
V cerkvi Marije Tolažnice žalosti v Logu pri Vipavi so se v soboto s pogrebno mašo poslovili od duhovnika koprske škofije Jožeta Trošta, ki je kot skladatelj in zborovodja več kot pol stoletja ...
Novinarka in zgodovinarka dr. Rosvita Pesek prisluhne valovom Radia Ognjišče vsak dan ob 15h, ko je na sporedu Utrip dneva. V prazničnem jutru smo jo gostili na temo medijske krajine v državi, ...
V tokratni oddaji »Naš gost« smo se pogovarjali z izvrstnim kantavtorjem, pevcem in glasbenikom, ki na sceni svoje poslušalce razveseljuje že več kot štiri desetletja, Adijem Smolarjem. Do zdaj je ...
Natalija Hormuth je profesorica latinščine in francoščine, svetovalka za celostno življenje in zdravje, coaching za vodenje z vrednotami, coaching za zavestno uporabo svojega glasu in solo pevka.