Slepi in slabovidni v zakonu prezrti?
Novice | 02.06.2023, 14:55 Marjana Debevec
V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije opozarjajo, da predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in novele zakona o osebni asistenci ne predvidevata rešitev za slepe in slabovidne. Pristojne v tednu slepih in slabovidnih pozivajo k spremembam.
V Zvezi društev slepih in slabovidnih Slovenije opozarjajo, da po predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi slepi in slabovidni sploh ne pridejo v nobeno od petih kategorij in sicer zaradi specifike vprašanj, ki jih vprašalnik predvideva, je za naš radio pojasnil predsednik zveze Matej Žnuderl. »Slepota in slabovidnost sta tako težki okvari, da slepi in slabovidni potrebujemo pomoč tako v komunikaciji, kot pri znajdenju v okolju. Zato smo predlagali, da naj se upošteva najtežje senzorne invalide tako, kot zakon predvideva za najtežje telesno in pa umsko zaostale. Ti dve kategoriji namreč zakon avtomatsko prevaja v kategoriji.«
Želijo si, da bi bili v eno od kategorij slepi in slabovidni vključeni brez predhodnega ocenjevanja.
V zvezi pa so kritični tudi do predloga novele zakona o osebni asistenci. Ugotavljajo namreč, da ne predvideva rešitve za slepe in slabovidne, da bi lahko samostojno živeli in delovali v domačem okolju ter so zato prepuščeni lastni iznajdljivosti ter pomoči medobčinskih društev slepih in slabovidnih. »Ta zakon sicer omogoča slepim neposredno koriščenje 30 ur pomoči na mesec brez posebnega ocenjevanja, vendar pa obenem zahteva plačilo enako visoko kot za tiste, ki dobijo po 24 ur na dan. Se pravi: za eno uro pomoči, morajo slepi plačati enako kot plačuje nekdo, ki dobi 24 urno osebno asistenco. To se nam pa ne zdi primerno,« še poudarja Žnuderl.
Na zvezi zato zagotavljajo, da bodo še naprej glas vseh slepih in slabovidnih v Sloveniji.