O osveščanju turistov, kaj sploh pomeni »iti v gore v Sloveniji«.
Slovenija | 12.04.2023, 07:49 Marcel Krek
Gorska reševalna zveza je v tem velikonočnem podaljšanem koncu tedna posredovala v kar osmih dogodkih. Najodmevnejše je bilo sedemurno reševanje sedmih planincev, ki jih je v nedeljo pod Malo Mojstrovko presenetil plaz. Pet jih je odnesel, pri čemer so bili trije huje poškodovani, po prvih informacijah pa je skupino vodil vodnik brez licence.
Vodnik sicer gorski reševalec
Planinci, ki jih je predvčerajšnjim pod Malo Mojstrovko presenetil plaz, so bili na tečaju varne hoje v gorah, ki ga je organiziralo športno društvo Jeti iz Škofje Loke. Nesreča življenj ni zahtevala, so pa bili huje poškodovani trije udeleženci tečaja. Skupino je vodil vodnik, ki je sicer gorski reševalec, a po poročanju medijev nima ustrezne licence za vodnika.
Posebna licenca
Po besedah podpredsednika Gorske reševalne zveze Klemna Belharja so gorski reševalci izjemno izurjeni alpinisti, a vodenja pri težjih vzponih, kot je bil ta na Malo Mojstrovko, smejo opravljati zgolj gorski vodniki. Ti morajo opraviti večletno šolanje in imajo posebno licenco. »Določena lažja vodenja v gore pa lahko opravljajo tudi tako imenovani planinski vodniki, ki imajo drugačno licenco. Različne tečaje v gorah pa lahko izvajajo tudi planinski vodniki znotraj planinskih društev, alpinistični inštruktorji in podobno.«
Vse se da preveriti
Belhar opozarja, da je področje gorskega vodništva pri nas precej skomercializirano, to pa predstavlja številne pasti. Zato vsem, ki se odločajo za različne aranžmaje poti v gore z gorskim vodnikom, svetuje, naj se pozanimajo o licenci vodnika, ki jih bo spremljal. »Če gre za gorskega vodnika, je to mislim, da dokaj lahko preverljivo, saj imajo izkaznico, da se preveriti na spletni strani Združenja gorskih vodnikov ali pa prav na združenju samem. Hkrati pri planinskih društvih se preveri, ali gre res za planinskega vodnika in tisti, ki imajo licenco za planinskega vodnika, se tudi pri njihovem združenju toda preveriti.«
Slovenska turistična organizacija bi se morala lotiti projekta osveščanja tujih turistov, kaj to sploh pomeni »iti v gore v Sloveniji.«
Več izobraževanja
Po njegovem mnenju bi morala ministrstvo za gospodarstvo in Slovenska turistična organizacija vložiti sredstva v izobraževanje več gorskih in planinskih vodnikov z ustrezno licenco. »Ker je domače in turistično povpraševanje po teh storitvah izjemno veliko in trenutno zagotovo nimamo dovolj vodnikov, ki bi to obdelali. Drugič pa, Slovenska turistična organizacija bi se morala lotiti projekta osveščanja tujih turistov, kaj to sploh pomeni »iti v gore v Sloveniji.««
Celotnemu pogovoru s podpredsednikom Gorske reševalne zveze Slovenije Klemnom Belharjem prisluhnite tukaj.