Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Martin Nahtigal (foto: Rok Mihevc)
Martin Nahtigal | (foto: Rok Mihevc)

»K temu prispevajo napovedi in časovnice o reformah, ki jih ni na spregled.«

Slovenija | 28.03.2023, 07:39 Marcel Krek

Vlada Roberta Goloba dobiva vse več nasprotnikov. Tako vsaj kaže anketa, ki jo je za POP TV opravil inštitut Mediana. Najbolj priljubljena stranka sicer zaenkrat še ostaja Gibanje Svoboda, a tudi tej priljubljenost v anketah pada. Za ovratnik ji že diha največja opozicijska stranka SDS. V državni zbor bi se uvrstile še SD, Levica in NSi. Skoraj petina vprašanih je neopredeljena.

Trend padanja podpore vladi

41,5 odstotka vprašanih delo vlade podpira, dobrih 42 odstotkov pa njenega delovanja ne ocenjuje pozitivno, kažejo rezultati Medianine raziskave. Različne ankete sicer že dlje časa kažejo opazen trend padanja podpore, prvič pa se je torej zgodilo, da več sodelujočih v anketi, v kateri so vprašali 721 ljudi, delo vlade ocenjuje negativno.

Nahtigal: Tipičen trend

Po besedah novinarja RTV-ja in političnega komentatorja Martina Nahtigala gre za tipičen trend - podpora po volitvah nekaj časa narašča, nato zaupanje pada, kar je tipično za slovenskega volivca. Nahtigal dodaja, da je aktualna vlada ta proces še pospešila »z nekimi vehementnimi napovedmi in časovnicami o reformah, ki jih pa jih nikakor ni na spregled. Vidimo, da se stvari zamikajo celo v merilu ne mesecev, ampak tudi let. Namreč z inflacijo, z rastjo cen, tako energentov, kot hrane in tako naprej, si državljani želijo ali želimo nek premik, ki pa se očitno vedno bolj odmika.«

Kako bi desna sredina to lahko izkoristila?

Enako že dlje časa zaupanje izgublja tudi Gibanje Svoboda. V nedeljo objavljeni anketi je dobilo 23,5 odstotka podpore, SDS ima 22,8 odstotka. Bi desna sredina lahko to izkoristila? Nahtigal opozarja na nekaj drugega. »Namreč nikoli te ankete ne rešijo elementarnega problema, s katerim se sooča desna sredina že leta: kdo je tisti tretji partner, ki jim bo zagotovil večino, če bi ostale stranke dobile približno zgledne rezultat.«

"Slovenci imamo najraje politika, ki ga ne vidimo"

Še naprej pa največ zaupanja med posamezniki uživa poslanec SDS Anže Logar. Ta je svoj potencial pokazal v predsedniških volitvah, trenutno pa se tako medijsko kot politično v Državnem zboru ne izpostavlja. »Prvi njegov resni test bo, ko se bo ta, reciva temu, vtis spremenil v naslednji korak, ki ga bo naredil, če ga bo naredil, ko ga bo naredil. Tisto bo pa dejansko merilo, kajti takrat bo moral pokazati neko vsebino, neko ekipo, nek razvoj, če se uresničujejo neke napovedi o potencialno drugačni poti znotraj ali zunaj aktualne stranke, v kateri je. Kot rečeno, Slovenci imamo najraje politika, ki ga ne vidimo.«

V celoti mu lahko prisluhnete v posnetku pogovora ali v podkastu Peto kolo.

Slovenija
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.