Radio je močan medij, ki lahko pomiri
Slovenija | 13.02.2023, 14:26 Manca Hribar
Danes je svetovni dan radia. Da ga obeležujemo ravno 13. februarja, so se leta 1946 odločili pri Unescu, kjer so dodali: »Če imaš radio, nisi nikoli sam - v radiu imaš vedno prijatelja.« Številne raziskave kažejo, da je radio po zaupanju ljudi v medije praviloma na vrhu, tako v tujini kot tudi pri nas.
Radio Ognjišče spodbuja k sobivanju in sožitju
Zaupanje poslušalk in poslušalcev se vsakodnevno trudimo upravičiti tudi na našem radiu. Naše poslanstvo povzema direktor Radia Ognjišče Franci Trstenjak: »Radio Ognjišče je od začetka zvest svojemu namenu in poslanstvu, da prinaša v slovenski prostor evangeljsko sporočilo in krščanske vrednote, ter govori o lepem in dobrem, ki se dogaja v naši družbi. S svojim programom spodbuja poslušalce k sobivanju in sožitju med državljani ter nasprotuje vsemu, kar ločuje in razdvaja.«
Radio Ognjišče je od začetka zvest svojemu namenu in poslanstvu, da prinaša v slovenski prostor evangeljsko sporočilo in krščanske vrednote, ter govori o lepem in dobrem, ki se dogaja v naši družbi.
Radio lahko ponudi bistveno več kot v preteklosti
Radio se mora kot medij razvijati, prilagajati sodobnemu času in trendom ter svojo dejavnost širiti. Temu pritrjuje tudi v.d. direktorja Radia Slovenije Mirko Štular. »Novi prišleki med ponudniki vsebin medijskih in drugačnih postavljajo sicer nove izzive, kaj in kako naj se radio postavi, ustoliči, najde svoj prostor tako v medijskih krajinah kot digitalnih platformah. Če se bo radio dobro znašel med vsemi temi spletnimi digitalnimi kanali in platformami, potem lahko ponudi bistveno več, kot je ponujal v preteklosti.«
Učinkovito prepletanje z digitalnimi platformami
Radio bi si v prihodnosti lahko svoj prostor izboril predvsem z dobrim pozicioniranjem med množico medijev, kar lahko doseže le z učinkovitim prepletanjem z digitalnimi platformami. Prostora za inovacije, drugačne oblike in koncepte je po mnenju Štularja precej. »V preteklosti je bil vendarle omejen na neko platformo, na FM oddajanje, ki pa je produkcijsko doseglo zelo visoko raven, ni pa nujno, da danes še ustreza pričakovanjem javnosti poslušalk in poslušalcev, ki medijske in vsakovrstne vsebine danes sprejemajo na zelo drugačen način.«
Če se bo radio dobro znašel med vsemi temi spletnimi digitalnimi kanali in platformami, potem lahko ponudi bistveno več, kot je ponujal v preteklosti.
Močan medij, ki lahko pomiri
Da je radio močan medij, ki lahko z načinom podajanja vsebine v posameznih okoliščinah poveča ali zmanjša napetost, so poudarili tudi pri Unescu. Dodajajo, da naj bi si profesionalni radio v praksi prizadeval za pomiritev napetosti in prispeval k pomiritvi in začetkom mirovnih pogajanj.