NSi opozarja na "vseslovenski množični dvig cen vrtcev"
Novice | 06.02.2023, 16:06 Tone Gorjup
Približno 15 odstotkov občin je v zadnjih dveh mesecih podražilo cene vrtcev, velika večina pa podražitev napoveduje. Zato v Novi Sloveniji zahtevajo sklic nujne seje odbora za izobraževanje. Prepričani so, da so podražitve posledica neustreznega ukrepanja vlade ob vsesplošni draginji in dviga plač pomočnic vzgojiteljic, ki da je padel na pleča staršev.
Iva Dimic: Vseslovenski množični dvig cen
Po besedah poslanke NSi Ive Dimic izredno sejo odbora za izobraževanje zahtevajo predvsem zaradi staršev »ki imajo svoje otroke vključene v predšolsko varstvo, vrtce. Napovedane podražitve vrtcev bodo poleg visokih cen energije in hrane še dodatno prizadele družinske proračune.«
Naštela je občine, ki so cene že dvignile in tiste, ki to napovedujejo. Med njimi so tudi vse mestne občine. »Govorimo lahko o vseslovenskem množičnem dvigu cen vrtcem, ki ga je z nepravočasnimi in neusklajenimi odločitvami povzročila vlada.«
Govorimo lahko o vseslovenskem množičnem dvigu cen vrtcem, ki ga je z nepravočasnimi in neusklajenimi odločitvami povzročila vlada.
Cenena piar akcija
Prvi razlog je prepočasno ukrepanje na področju regulacije cen energentov za vzgojno-izobraževalne zavode, ki jo je vlada po besedah poslanke Dimic uvedla šele konec lanskega leta. Največji vpliv na podražitev pa imajo po mnenju Dimičeve stroški dviga plač pomočnic vzgojiteljic in dvig minimalne plače. Tega se je vlada lotila nesistemsko in amatersko in posledice so tu. »Želim posebej povedati, da so pomočnice vzgojiteljic kljub dvigu ostale zgolj na minimalni plači. Vse skupaj je bila torej zgolj in samo cenena piar akcija in utišanje zares zatrtih pomočnic.«
Minister Mesec: Vlada ima svoje prioritete
Povišane stroške plač oziroma dela v javnih vrtcih bi morala tako po mnenju NSi država kriti iz proračuna, pozivajo pa jo tudi k premisleku o tem, da breme plač javnih uslužbencev v vrtcih v celoti prevzame državni proračun. To so obljubljali v koalicijski SD, a kot je povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Luka Mesec, ima vlada svoje prioritete. »Med njimi tega področja zaenkrat ni, kar trenutno lahko zagotovim pa je, da bomo ustrezno povišali otroške dodatke prvega marca, da ljudje povišanja stroškov vrtca ne bodo nosili na lastnih plečih.«
Občine dvigajo cene
To je le delna rešitev. Mestne občine cene dvigajo med 14 in 17 odstotki. Za to so se župani mestnih občin odločili, ker vlada ni odgovorila na njihov poziv, da iz proračuna pokrije stroške povišanj plač v tem letu. Tako bodo najvišjo ceno podražitve plačali starši. Država pa bo zaenkrat problem podražitev vrtcev, kot je dejal Mesec, reševala prek regulacije socialnih transferjev.