Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Smo v času prehladov, pljučnic, grip ... Cepljenje je priporočljivo sploh za starejše! (foto: Brittany Colette / Unsplash)
Smo v času prehladov, pljučnic, grip ... Cepljenje je priporočljivo sploh za starejše! | (foto: Brittany Colette / Unsplash)

Cepljenje proti pnevmokokom brezplačno za ranljive skupine

Svetovalnica | 15.12.2022, 11:25 Mirjam Judež

V Svetovalnici smo gostili mikrobiologinjo in epidemiologinjo dr. Ireno Grmec Košnik, ki nas je obiskala s posebnim namenom. Govorili smo o pnevmokoknih okužbah, ki so prisotne že od leta 1881 in o tem, da je zaščita s cepljenjem proti tem okužbam zelo priporočljiva. Cepljenje proti pnevmokokom je za otroke do 2. leta, starostnike po 65. letu in za kronične bolnike brezplačno. Pogovor je vodil Blaž Lesnik.

Kakšne so posledice pnevmokokne okužbe?

»Bakterija povzroča vrsto okužb. Pri otrocih pogosto povzroča vnetje srednjega ušesa, sicer pa tudi vnetje očesne veznice, vnetje obnosnih votlin, ki je kar zelo dolgotrajno in trdovratno, poleg lokalno delujočih okužb, ki lahko napredujejo in postanejo sistemske. Imamo pa s pnevmokokom opraviti predvsem pri invazivnih pnevmokoknih okužbah kot so meningitisi (vnetje možganskih ovojnic), pljučnice, ki napredujejo, bakterije prestopajo pregrade, pridejo v kri, v končni fazi sepsa. Vse te tri stvari se pogosto končajo tudi s smrtjo.«

Kako poteka to bolezen? Poznamo primere okužbe, ki se je začela z znaki prehlada, izcedkom iz nosu, … kar kmalu pa se je pojavila resna diagnoza: gnojni meningitis.

»Tega se zelo bojimo. Zelo veliko je bilo gnojnega meningitisa v preteklosti pri otrocih, ko še niso bili cepljeni proti pnevmokoku. V laboratoriju opazujem, kako število gnojnega meningitisa iz leta v leto pada. Cepljenje otrok do 2. leta je zelo pomembno. Ne razumem staršev, ki se ne odločijo zanj. To cepljenje je v letnem programu cepljenja, vendar ni obvezno, le priporočljivo. Po podatkih iz leta 2021 je bilo v Sloveniji do 2. leta cepljenih samo 58 % otrok. Skoraj polovica otrok ni zaščitena proti pnevmokoku. Starše bi želeli res spodbuditi, da se odločijo za to cepljenje.«

Ko enkrat obležimo, se fiziologija pljuč popolnoma spremeni, pljuča postanejo nepredihana. Začne se nabirati tekočina, bakterije začnejo prodirati in pogosto taki bolezni sledi pljučnica. Bakterijo Streptococcus pneumoniae ima od 5 – 10 % populacije prisotno v nosno-žrelnem prostoru. Pri otrocih je ta delež celo večji, 20 - 40 %. Klinično dokazano je, da je cepljenje proti pnevmokoku učinkovito do 80 %.

Danes vas gostimo prav s tem namenom, da predvsem starše malih otrok in starejše povabite, naj se cepijo …

»Danes sem prišla v ta studio z namenom, da vam povem, da smo v letošnjem letu na zdravstvenem svetu dosegli, da je cepljenje proti pnevmokoku postalo brezplačno za vse nad 65. letom, za vse kronične bolnike in otroke do 2. leta. Vsi imate pravico, da se brezplačno cepite pri svojem osebnem zdravniku. Žal tudi nekateri osebni zdravniki tega še ne vedo. Moj namen je, da se novica razširi. Za vse ostale, ki bi se želeli cepiti in zaščititi, pa informacija, da stane cepljenje proti pnevmokokom 34 €.«

Kdaj je pravi čas za cepljenje proti pnevmokoknim okužbam?

»Cepljenje poteka preko celega leta. Priključite mu lahko cepljenje proti gripi in/ali proti covidu. Strokovno dokazano je, da se lahko cepite s temi tremi cepivi naenkrat, treba pa je ločiti mesta injiciranja, tako običajno uporabimo kar obe roki. To ni nikakršen problem. Študije so pokazale, da tudi imunski odziv ni nič slabši, če cepljenja izvedemo sočasno.«

Gostili smo epidemiologinjo dr. Ireno Grmec Košnik
Gostili smo epidemiologinjo dr. Ireno Grmec Košnik © ALEX DOBIAS

Kako pogosto je potrebno cepljenje? Če je nekdo okužbo že prebolel, se mora cepiti znova?

»To polisaharidno 23-valentno cepivo naj bi človek po 65. letu dobil enkrat. V primeru, da dlje živi, ga lahko dobimo tudi dvakrat (drugič poživitveni odmerek) v razmaku vsaj 5 let. Sama sem se pri 40. letih odločila za to cepljenje samoplačniško in ko bom stara 65 let, se bom cepila še enkrat.«

Kako varno je cepivo?

»Cepivo je zelo varno, jaz verjamem v to. To je mrtvo in zelo staro cepivo, ki pa se ves čas izboljšuje. Vključeni so samo antigeni različnih najpogostejših serotipov (23 antigenov). Dokazano je, če prebolimo pljučnico z nekim serotipom, smo zaščiteni samo proti tem serotipu, ne pa proti ostalim, ki jih je več kot 90. Precepljenost med starejšimi je žal zelo nizka, podobno je z gripo. Smo država, ki nekako ni najbolj zaupljiva do cepiv. Cepljenje proti covidu je še bolj omajalo zaupanje v cepiva. Potrebno bo veliko dela, da se bo zaupanje povrnilo.«

Zakaj je pljučnica za starejše lahko usodna?

»Pri pljučnici je tako. Ko enkrat obležimo, se fiziologija pljuč popolnoma spremeni, saj pljuča postanejo nepredihana. Začne se nabirati tekočina, bakterije začnejo prodirati in pogosto taki bolezni sledi pljučnica. Bakterijo Streptococcus pneumoniae ima od 5 – 10 % populacije prisotno v nosno-žrelnem prostoru. Pri otrocih je ta delež celo večji, 20 - 40 %. Klinično dokazano je, da je cepljenje proti pnevmokoku učinkovito do 80 %. Imela sem očeta in mamo, ki sta bila cepljena, imela sta težke nevrološke kronične bolezni, a zaradi cepljenja proti pnevmokoku se njuno življenje ni končalo zaradi cepljenja.«

Klical je poslušalec, katerega žena je sladkorni bolnik in stalno pokašljuje.

»Pri kronični bolezni se tveganje za invazivno pnevmokokno bolezen poveča za 3x, celo za 7x. Gospa je kandidatka za brezplačno cepljenje, čeprav še ni stara 65 let.«

 Vabljeni k poslušanju oddaje!

Svetovalnica
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...