Trgovine ostajajo ob nedeljah zaprte. To narekuje tudi krščansko izročilo.
| 15.12.2022, 18:14 Alen Salihović
Ne zgodi se pogosto, da se v državnem zboru poslanci strinjajo skoraj v celoti. Tako koalicijski kot opozicijski predstavniki v hramu demokracije so podprli vladni predlog novele zakona o trgovini. Z njo se bodo izjeme za obratovanje prodajaln ob nedeljah in praznikih, ki jih je začasno uvedel eden od protikoronskih zakonov, uveljavile kot trajne.
Med izjeme so tako postavljene prodajalne na bencinskih servisih, pristaniščih, namenjenih za javni promet, mednarodnih letališčih, železniških in avtobusnih postajah, bolnišnicah, turističnoinformacijskih centrih, muzejih in mejnih prehodih.
Poslanec NSi Jožef Horvat je v razpravi med drugim dejal, da je prav, da ostajajo trgovine zaprte tudi iz razloga krščanskega izročila in »na katerem je oblikovan tudi srednje evropski civilizacijski okvir, v katerega spada tudi Slovenija. Iz njega izhaja, da človek v vsakem tednu potrebuje dan počitka. Vendar pa ne gre zgolj za zagotavljanje počitka posamezniku na naključni dan v tednu, ampak gre tudi za to, da ima človek možnost, da ta dan počitka preživi skupaj s svojo družino, s svojimi najdražjimi. Že čisto zaradi praktičnih razlogov pa to ni mogoče brez uskladitve oziroma poenotenja družbe o vprašanju, kateri dan v tednu je to. V državah, ki so utemeljene na krščanskem izročilu, je ta dan nedelja, kar v slovenskem jeziku pove že ime dneva samo.«
Po besedah Horvata so v Novi Sloveniji pri poseganju države v poslovno svobodo v skladu z načelom subsidiarnosti zadržani. »Vendar pa prav ta nujnost po družbenem poenotenju okrog enega prostega dne v tednu, z namenom uresničevanja vrednot družine, predstavlja enega od argumentov za to, da se to vprašanje uskladi in uredi na višji ravni. Opuščanje nedelje, kot dela prostega dne, namreč v naši družbi prispeva svoj del k okrnitvi družinskega življenja, saj otežuje preživljanje prostega dne z družinskimi člani. In ne pozabimo te že skoraj klišejske resnice, da je družina temelj, da je družina temeljna celica družbe.«