Teden Karitas v evropskem letu mladih
Kolokvij | 25.11.2022, 21:30 Nataša Ličen
Tinkara Čuk in Bernarda Nagode sta bili septembra v Belgiji na srečanju evropskih članov Young Karitas. Predstavniki marsikatere države so ob predstavitvi slovenskih projektov rekli, da so lahko marsikomu vzor.
Navdaja ju prijetno občutje in optimizem, ko sta videli, koliko mladih tudi zunaj Slovenije je prostovoljcev s podobnimi stremljenji. Vzpostavijo se dragocena prijateljstva v širšem mednarodnem prostoru. Idej je veliko, zato je tudi dobro, da nas je več, sta v pogovoru za "Kolokvij" dejali dekleti.
Young Karitas smo mladi, ki se združujemo pri različnih projektih, želimo ustvariti boljši jutri.
Bernarda in Tinkara sta bili v našem studiu ob Tednu Karitas in opisali širino prizadevanj mednarodne dobrodelne in prostovoljne organizacije Young Karitas.
V sodelovanju z Agencijo za varnost prometa sodelujemo pri projektih »Na zdravo zabavo v naravo« ter »Vidni in varni na cesti«.
Trenutno najaktualnejši projekti pa so:
Miklavževi angelčki
Tinkara: »Želimo čim več otrokom zagotoviti lepo božično obdobje, akciji se lahko pridruži prav vsak. Preko naše spletne strani, kjer so podrobnejši podatki, se prijavimo, izberemo starost otroka, kupimo darilo, ga zavijemo in pošljemo. Bernarda: »Spodbujamo tudi, da se ob tem napiše lepo sporočilo z željami in podobno. Darilo dobijo tisti, ki si ga morda ne morejo privoščiti oziroma ga ne bi dobili.«
Pisma za lepši jutri
Bernarda: »Pismo, ki ga prebereš in je napisano na roko, vzbudi povsem drugačna občutja, kot tista preko sms sporočil ali preko elektronske pošte. Del te akcije smo lahko preko preprostega postopka. Na naših spletnih straneh se prijavimo, dobimo povratno sporočilo z vsemi informacijami, tudi komu bo pismo namenjeno. Potem pa napišemo kar želimo. Seveda na spoštljiv način, in da smo iskreni, to je zelo pomembno.«
Pišem že dlje časa. Klasično na roko napisano pismo, ali vsaj krajše sporočilo in upam, da prejemnikom polepšam dan.
»Kuhajmo skupaj«, kjer je povezovanje medgeneracijsko, želimo skupaj kaj dobrega skuhati, tega nas učijo babice in dedki, mi pa jim vrnemo na drug način, s tehnologijo, da jim pomagamo pri računalniku, telefonu, namesto njih opravimo kakšno preprostejše gospodinjsko delo ali pa se samo pogovarjamo z njimi in jim tako popestrimo čas.«
Če spremenimo življenje enemu, smo naredili največ kar lahko.
Mlade privabi dobra akcija
»Želijo si konkretnih projektov, ob sklepu katerih je tudi druženje, da se lahko tudi povežemo, se pogovorimo in izmenjujemo informacije, kaj vse nas bogati. Najino sodelovanje pri Young Karitas naju je spremenilo, z vsako stvarjo, ki jo delamo za druge, dobimo nekaj, če drugega ne, vsaj srečo, osebno zadovoljstvo.«
Evropsko leto mladih
Namen je dati tudi večje mesto mladim prostovoljcem. S svojo pomočjo tvorno preoblikujejo družbo na bolje, jo osmišljajo. To drži? Bernarda: »Že če pogledamo projekt Biseri, v katerem v petih tednih peljemo na morje otroke iz socialno šibkejših družin. Otroci v enem tednu dobijo za vse leto mnogo novih spominov, energijo, zadovoljstvo, čeprav jih morda vrnemo nazaj v neko bedo, morda to niso veliki premiki za celotno družbo, v posamezniku pa naredimo spremembo."
Včasih se mlade res nekoliko podcenjuje, prav nam je dati priložnost.Tudi ob ovirah si rečemo, poizkusimo, saj smo mladi. Tako se tudi učimo.
Kako mladi prostovoljki prenašata včasih tudi težka bremena ob soočanju s stisko drugih?
»Včasih je težko, toda ko narediš nekaj dobrega, se počutiš bolje. Včasih pa je lažje, da ozadij ne poznamo, recimo od kod je otrok in v kakšnih razmerah živi. Ko smo z njim naredimo kar lahko. Spraševala sem se, posebej na začetku, ali sem naredila dovolj?, v določenem trenutku pa se je treba ustaviti in sprejeti dejstvo, da posameznik sam revščine ne more zaustaviti, nekaj lahko premaknemo in dosežemo skupaj, več kot nas bo, večje so lahko spremembe.«