Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Poslanca Borut Sajovic in Alenka Jeraj ter novinarka Helena Križnik (foto: Rok Mihevc)
Poslanca Borut Sajovic in Alenka Jeraj ter novinarka Helena Križnik | (foto: Rok Mihevc)

Referendumi 2022: Na Radiu Ognjišče sta argumente soočila Alenka Jeraj in Borut Sajovic

Slovenija | 23.11.2022, 18:15 Helena Križnik

Super volilno leto v Sloveniji gre počasi h koncu. Pred nami je še ena nedelja, ki jo bo zaznamovalo odločanje državljanov. Tokrat se bomo izrekli o noveli zakona o RTV Slovenija ter o spremembah zakonov o dolgotrajni oskrbi in o vladi. Predlagala jih je koalicija premierja Roberta Goloba, v SDS ocenjujejo, da so škodljive, zato so zbrali podpise za referendume. Kampanja je v polnem teku.

Na Radiu Ognjišče ste lahko spremljali soočenje obeh strani. V naš studio sta prišla poslanka največje opozicijske stranke Alenka Jeraj in vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic.

O noveli zakona o RTV Slovenija

Pred nami je med drugim odločitev, ali uveljaviti novelo zakona o RTV Slovenija ali ne. Ključna rešitev, ki jo predvideva, je ustanovitev enotnega organa upravljanja, to bi bil svet zavoda, v katerem bi bilo šest predstavnikov zaposlenih in 11 predstavnikov javnosti. Državni zbor jih ne bi več imenoval. »V državnem zboru sedimo predstavniki ljudstva. Ljudje so nas izvolili na volitvah. Konec koncev imenujemo tudi cel kup ostalih ustanov in funkcij v tej državi. Ustava nam daje to moč in ta pooblastila,« je pomislek Jerajeve. Novela zakona o RTV Slovenija tudi že določa civilne organizacije, ki bi izbirale predstavnike javnosti v svet zavoda. Bodo to res storile pregledno, premišljeno in strokovno? »Na številne ustanove politika nikoli ni imela in nima ključnega vpliva. Mislim, da je treba tako imenovani civilni družbi zaupati,« je prepričan Sajovic.

V SDS so kritični, ker je bilo besedilo sprejeto po nujnem postopku. »Pri tako pomembnem zakonu bi morala biti vključena javnost,« je bila jasna Jerajeva. »Jaz mislim, da so alarmantne razmere na zavodu ter izgubljanje zaupanja gledalk in gledalcev tisto, kar nujni postopek zagotovo opravičuje,« pa je pripomnil Sajovic. Jerajeva je ob tem dodala, da gre za notranja trenja in da bi trenuten položaj morali urediti vodstvo in zaposleni nacionalne medijske hiše sami.

O spremembah zakona o dolgotrajni oskrbi

Volivci bomo v nedeljo odločali tudi o usodi zakona o dolgotrajni oskrbi. Sprejela ga je prejšnja vlada, a aktualna koalicija želi zamakniti začetek njegovega izvajanja za leto dni. »Na podlagi mnenj številnih ustanov in tudi pri pregledu proračuna smo določili samo to, da zadeve niso dodelane tako, da bi v praksi delovale,« je opozoril Sajovic. Kako je na to odgovorila Jerajeva? »Ocenjujemo, da ljudje potrebujejo pomoč čim prej in da bi se te stvari morale uveljaviti čim prej. Mi smo že takrat vedeli, da na vsa vprašanja, ki jih bo prinesel nov zakon, verjetno ne bomo odgovorili in da bo treba kaj popraviti. To smo tudi pripravili. A ko ni bilo več naše vlade, so se vse aktivnosti v zvezi s tem ustavile.«

O spremembah zakona o vladi

Čaka nas še referendum o spremembah zakona o vladi. Volivci se bomo izrekli o tem, ali povečati število ministrstev ali ne. »Ko je nekdo izvoljen za predsednika vlade, je najbolj normalno in tudi demokratičen standard povsod po Evropi, da si izbere sodelavce in način dela,« je poudaril Sajovic. In Jerajeva? »Za majhno državo z dvema milijonoma prebivalcev je že 17 ministrstev, kolikor jih imamo zdaj, veliko. Predvsem ocenjujemo, da se tukaj išče službe za tiste, ki jih ljudje niso izvolili in niso prišli v parlament.«

V Svobodi torej pozivajo k trikratni odločitvi »za«, v SDS pa, da je treba trikrat glasovati »proti«.

Slovenija, Oddaje, Novice, Pogovor o
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...