Ali mediji vodijo državo?
Slovenija | 11.08.2022, 13:54 s. Meta Potočnik
V zaspanem času dopustov se dogajajo pomembne spremembe v medijskih vrstah. Tako je z mesta v. d. direktorja vladnega urada za komuniciranje odstopil Dragan Barbutovski. Po vsej verjetnosti ga bo zamenjala nekdanja novinarka TV Slovenija, trenutno pa predsednica Sveta delavcev RTV Slovenija Petra Bezjak Cirman. Predstavnica za stike z javnostjo stranke Gibanja Svoboda bo najbrž novinarka Vesna Vuković. Ob tem seveda upravičeno dvomimo v mantro o uravnoteženih in neodvisnih medijih, ki so pod sedanjo vlado povsem brez kritičnega glasu. Za naš radio je zadeve komentiral Miran Videtič.
Barbutovski bo po odhodu z Ukoma za tolažilno nagrado zaposlen v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba, kjer bo skrbel za komuniciranje z mednarodno javnostjo. V Gibanju Svoboda medtem zanikajo kakršnakoli namigovanja o sporih znotraj stranke. Za Mirana Videtiča je odhod pričakovan: »Gospod Barbutovski se ni najbolje znašel v tej vlogi. Dajal je občutek, da je direktor Ukoma samo ene politične opcije. A to je samo vladna služba, ki mora, kakor ostale vladne službe, skrbeti za vse, tudi za drugače misleče.«
Barbutovski je po njegovem mnenju želel vso odgovornost prevaliti na predsednika vlade, a v ozadju je nekaj drugega: »Na prvi pogled se zdi, da naj bi vlada od njega zahtevala bolj politično delovanje. A kakor vidim, je bil Barbutovski še bolj političen kakor stranka Svoboda, ki je po svoji naravi politična organizacija. Žal kadri, ki prihajajo, ne vlivajo zaupanja, a dobro je to, da prepoznamo njihovo nesposobnost.«
Včeraj je postalo tudi jasno, da se h Golobu seli tudi nekdanja novinarka RTV Slovenija in žena odgovornega urednika portala Necenzurirano Petra Bezjak Cirman, Vesna Vuković iz istega spletnega portala pa bo postala tiskovna predstavnica Gibanja Svoboda. Prav tako se od tega portala poslavlja Tomaž Modic, ki je postal strokovni sodelavec preiskovalne komisije državnega zbora. Strokovno bo pomagal nekdanji novinarki RTV Slovenija in zdaj poslanki Gibanja Svoboda Mojci Šetinc Pašek. Govorimo torej lahko o politično angažiranih novinarjih, kar se ni zgodilo čez noč: »Predvsem je to problem za novinarski ceh. Enostavno zato, ker ta trud, ki ga vlagajo, da bi ljudem dopovedali, kako so neodvisni, strokovni in resnicoljubni, pade v vodo. In tako kot je to sedaj, se ne spomnim, da bi bilo podobno. To je res nek nov in agresiven pristop posameznih novinarjev, ki želijo vstopati v politične vode.«
Ob tem tudi krožijo neuradne informacije, da naj bi novinar portala Necenzurirano Primož Cirman postal odgovorni urednik spletnega portala Siol.net, kar je Golob komentiral z besedami: "Primož Cirman je eden najboljših, če ne celo najboljši raziskovalni novinar v Sloveniji. Če bo kdaj to želel, ga vzamem v službo kamorkoli.« Dodajmo, da je temu podjetju družba GEN-I v času Golobovega vodenja nakazala 103 tisoč evrov, pri čemer še vedno ni jasno, kakšen je bil namen nakazil.
"Družina Cirman zelo hitro in strmo raste po lestvici slovenske elite, predvsem na novinarskih in pol političnih funkcijah. Mene osebno to ni niti presenetilo, ker kaže na to, da Gibanje Svoboda ne odstopa od te svoje prakse, da s funkcijami nagrajuje najbolj zaslužne. In to tiste, ki, čeprav so se predstavljali kot neodvisni novinarji, ki so jim javno ali prikrito stali ob strani.« ... še sklene Miran Videtič. Izvedeli smo tudi, da je vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec predlagala, naj parlamentarna komisija, ki preiskuje domnevno nezakonito financiranje političnih strank, obravnava tudi medijski imperij Martina Odlazka, ki je lastnik portala Necenzurirano.