Leve opcije zunanja politika ne zanima, revolucionarnih premikov ne bo
Oddaje | 13.05.2022, 09:33 Helena Križnik
Vlada Janeza Janše, ki opravlja le še tekoče posle, je v zadnjih dveh letih začrtala jasno smer zunanje politike naše države. Zaradi dogajanja na vzhodu Evrope tudi v prihodnje ne bo nepomembno, kako se bo Slovenija pozicionirala na stari celini. Političnega analitika dr. Aleša Mavra skrbi, da bo nova vlada Roberta Goloba zavila proti Rusiji, ki izvaja agresijo nad Ukrajino.
Paradoks bi bil, če bi imela Slovenija zdaj podoben odnos do Rusije kot Madžarska
Dr. Maver je v zadnji oddaji Spoznanje več, predsodek manj med drugim povedal, da je njegova nočna mora, da bi se naša država pod vodstvom trojčka, ki ga sestavljajo Gibanje Svoboda, SD in Levica, v odnosu do Rusije znašla na isti valovni dolžini z Madžarsko. To bi bil svojevrsten paradoks, je ocenil dr. Maver, saj so aktualne koalicijske partnerice iz vzhodne sosede Slovenije v zadnjih dveh letih naredile politično ptičje strašilo. A dr. Maver tudi ne dvomi, da bi javnost zasuk ob ustreznem pojasnilu tudi odkupila.
Ruska agresija na Ukrajino za našo levo opcijo predstavlja veliko motnjo
Ob tem je opozoril, da pravzaprav leve opcije zunanja politika niti ne zannima. »Njen osrednji motiv in cilj sta nadzor in obvladovanje razmer v Sloveniji, zato ta nezaslišana in grozljiva ruska agresija na Ukrajino pravzaprav zanjo predstavlja zelo veliko motnjo.« Ruši namreč podobo, ki jo ima o svetu vsaj rigidni del leve opcije. »Ta pogled je zelo zaznamovan z neuvrščenostjo oziroma s to dediščino Titove Jugoslavije.«
Čeprav so se, tako dr. Maver, neuvrščeni vedno predstavljali kot tretji blok med Rusi in Američani oziroma med Sovjetsko zvezo in Zahodom, je bilo to gibanje v večini odločitev pomožna sila vzhodnega bloka. »Zato je, kot vidimo zlasti v krogu bivšega predsednika Milana Kučana, tu še vedno ta predstava, da imamo v bistvu na ena strani dekadentni pokvarjeni kapitalistični Zahod, ki seveda ne more predstavljati pozitivnega pola, na drugi strani pa imamo ta sovjetsko neuvrščeni blok, ki predstavlja tako imenovane zdrave sile.«
Nihče se ne bo postavil na rusko stran, a tudi posebej glasne podpore Ukrajini ni pričakovati
Dr. Maver je spomnil, da je tudi Vladimir Putin za te ljudi predstavnik pozitivnega pola. Ker je izvedel agresijo na Ukrajino, ki popolnoma spominja na agresijo Adolfa Hitlerja na Poljsko leta 1939, so se zapletli v klobčič, ki ga še niso uspeli razrešiti. »Tako daleč nihče ne gre, da bi javno zagovarjal Putina, ker ve, da to tudi v trenutni konstelaciji sil v Evropski uniji pomeni politični in siceršnji samomor, kar bi lahko potem metalo slabo luč tudi na prejšnje odločitve.«
Dr. Maver tudi ne pričakuje, da bo Golobova ekipa posebej glasna v podporo Ukrajini. »Ni pričakovati, da bi recimo skupaj s Poljsko, Litvo, Češko, Slovaško in ostalimi vzhodnoevropskimi državami prihajale od slovenske vlade nove pobude v prid Ukrajini.« Tiho se bo postavila v drugo vrsto, je še dodal dr. Maver, prav tako tudi drugače na zunanjepolitičnem področju ne bo izvajala revolucionarnih premikov.