Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Dr. Ivan Štuhec (foto: STA)
Dr. Ivan Štuhec | (foto: STA)

Dr. Štuhec: Volivci se tudi motijo. V Sloveniji že četrtič.

Slovenija | 24.04.2022, 21:31 Marta Jerebič

Dr. Ivan Štuhec je v našem programu v pogovoru s Tanjo Dominko komentiral rezultate vzporednih volitev, nad katerimi je presenečen. »Mislim, da tega nihče ni pričakoval, niti Gibanje Svoboda. Seveda pa je to šlo na račun koalicije KUL.«

Volivci imajo vedno prav?
Dr. Štuhec meni, da to ne drži. »Volivci se tudi motijo. V Sloveniji so se že trikrat zmotili in so se še četrtič. Če se ne bi motili, bi tiste stranke, ki tako na hitrico nastanejo za potrebe enega mandata, preživele, tako pa se v bistvu vedno znova dogaja, da te stranke potem v naslednjem mandatu že precej izgubijo, čez dva mandata pa jih ni več v parlamentu. Ta igra z demokracijo v Sloveniji je popolnoma iracionalna in je seveda pisana na kožo režiserjem iz ozadja, ki to igro igrajo, na žalost pa prevelik del volilnega telesa to tudi zagrabi.«

Medijska scena v Sloveniji katastrofa
»Vsa leta ugotavljamo, da medijska krajina ni uravnotežena. Če to komu ni jasno, potem res ne vem kako ljudje presojajo situacijo,« pravi dr. Štuhec in dodaja, da je že sam informativni program na nacionalni televiziji preveč nagnjen v levo. »To se je pokazalo tudi v tem zadnjem tednu, ko so uredniki blokirali poročanje o Golobovih računih v tujini itn. Če nekdo na desnem polu nekaj zamoči, potem je to medijsko zelo odmevno. Mediji to pogrevajo in igrajo to igro tako, da čim bolj diskreditirajo tisto osebnost. Če se pa na levem polu nekaj takega dogaja, ga ščitijo. To je konstanta.  To ves čas vidimo pri Jankoviču itn. Medijska scena v Sloveniji je milo rečeno ena velika katastrofa.«

Komentar na rezultat SDS
»SDS je s tem volilnim izidom uspela mobilizirati svoje stalno volilno telo. Tu ni dosegla kakšnega večjega preboja. S tega vidika je potrebna neka notranja refleksija njihovega načina delovanja in pa nagovarjanja volilnega telesa. Po drugi strani pa je Janez Janša nesporno neke vrste simbol te stranke. Okrog njegovega imena in na račun njegovega imena je toliko ’hipotek’ in in tudi laži, da je to težko spraviti z njegove osebnosti. Ozračje okrog Janeza Janše je izjemno zastrupljeno. Kako to razstrupiti, je seveda veliko vprašanje. Na to si bodo morali v stranki odgovoriti.«

Kakšna bo nova vlada?
Tisto, kar nas po Štuhečevih besedah lahko vse skrbi, je, kakšno vlado bo sestavil Robert Golob. Rokohitrsko sestavljanje stranke že v preteklih primerih ni bilo dobro za državo in ni dobro niti za demokratičen razvoj Slovenije kot take, pravi dr. Štuhec. »To je eksperimentiranje, zato je bil slogan Janeza Janše ’brez eksperimentiranja’ zelo na mestu. Jaz mislim, da tole igračkanje z demokracijo, demokratičnimi pravili in strankarskim življenjem ni dobro, zlasti pred izjemno težkimi časi, ki so pred nami.«

Bi moralo kristjane skrbeti?
»Golob in njegova stranka je popolna neznanka,« odgovarja dr. Štuhec. »Če pa pogledamo njegove tri dame, ki so okrog njega najbolj izpostavljene, vemo, da so to zelo radikalne levičarke. Tega se je pa seveda treba malo bati -  da ne bo resnega posluha za, recimo, neko drugo dimenzijo slovenske družbe, ki seveda ni glasovala za Goloba in ji seveda ni vseeno, ali nekdo razume sodobno Evropo kot neko levo liberalno Evropo, ker to Evropa nikoli ni bila od svojega nastanka naprej. Evropa v sedanji konstelaciji je nastala na podlagi politike krščansko demokratsko usmerjenih politikov. Jedro in začetek ali temelji Evrope so torej krščanskodemokratski in ne kakšni socialdemokratski, še manj pa levičarski. Sodobno govorjenje o človekovih pravicah je seveda tudi zelo zavajajoče, zato ker se pod tem dostikrat skriva tako imenovani kulturni marksizem. Kulturni marksizem je seveda samo nova verzija marksistične ideologije skozi kulturo in ta se na veliko dejansko že dogaja znotraj slovenske kulture. Golobovo govorjenje, da bo zdaj prišla v Slovenijo svoboda, je čista neumnost, kakor da v Sloveniji ni svobode. Kdo pa ni svoboden v Sloveniji? To govorjenje je govorjenje v tri dni. Naša država je svobodna od prvih demokratičnih sprememb naprej in če ne bi bila svobodna si potem tudi razne civilne družbe in pa razni posamezniki ne bi dovoljevali vse to, kar si dovoljujejo, in če bo to šlo tako naprej, se bojim, da bo ta tako imenovana kristjanofobija samo dobivala potencial.«









Slovenija
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...