Podpora družini in zakonski zvezi moža in žene pred Ustavnim sodiščem
Novice | 11.03.2022, 13:18 Marjana Debevec
Ustavno sodišče včeraj ni odločilo o ustavnosti določb Zakona o zakonski zvezi, ki določajo, da je zakonska zveza življenjska skupnost moža in žene. Presojalo naj bi tudi člene, ki se nanašajo na posvojitev. Pred dobrim letom dni jih je v presojo Ustavnemu sodišču vložil varuh načela enakosti Miha Lobnik. V podporo zakonski zvezi moža in žene se je včeraj pred Ustavnim sodiščem zbralo 300 ljudi, med njimi številne družine z otroki.
Včeraj je v Ljubljani pred Ustavnim sodiščem potekal Shod materinske in očetovske ljubezni, kjer so se udeleženci zavzeli, da ustavno sodišče ne bi ukinilo zakonske zveze žene in moža in ne uzakonilo posvojitve otrok v istospolne zveze. Prepričani so, da otrok potrebuje ljubeča mamo očeta, ker je to za otroka najboljše okolje za vzgojo in razvoj. Shod je potekal v mirnem in kulturnem vzdušju. Organizator Aleš Primc je za naš radio povedal: »Zelo sem vesel, da se je shoda, kljub kratkemu času, ki smo ga imeli za organizacijo, samo dobra dva dneva smo imeli, udeležila taka množica. Hvala vsem, ki ste prišli, še posebej družinam z otroki.«
Odločitev ustavnega sodišča za zdaj še ni javno znana. Na vprašanje, kakšno odločitev pričakuje, je Aleš Primc odgovoril: »Če bo sodišče odločalo v skladu z ustavo, svojo dosedanjo prakso in Deklaracijami o človekovih pravicah, potem bo odločitev ugodna za pravice otrok ter spoštovanje materinstva in očetovstva. Če pa bodo odločali po drugih merilih, se lahko zgodi tudi njihova zahteva za ukinitev zakonske zveze žene in moža ter uvedba posvojitev naših otrok v LGBT razmerja. To pa v naslednjem koraku pomeni že v osnovnih šolah uvedbo LGBT pouka, ki vključuje tudi učenje, kako naj si otrok spremeni spol in spolno usmerjenost. Če se zgodi črn scenarij bomo z našimi aktivnostmi nadaljevali in že sedaj prosimo mame in očete, stare mame in očete, da se nam takrat pridružijo.«
Praviloma ustavno sodišče odločitve objavi potem, ko ustavni sodniki pripravijo svoja ločena mnenja. To pa lahko traja tudi več tednov. Verjamemo, da vsi upamo na najboljše.