Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
Quo vadis zvonovi? (foto: Izidor Šček)
Quo vadis zvonovi? | (foto: Izidor Šček)

Gabriel Kavčič za Domovino: Nauk utišanih zvonov

Novice | 17.01.2022, 11:01 Robert Božič

Že prejšnjo nedeljo smo poročali, da so po odredbi tržaškega sodišča v Dolini pri Trstu zasegli zvonove v mogočnem zvoniku tamkajšnje župnije sv. Urha. Razlog za to naj bi bila tožba šestih krajanov, ki naj bi se navezovala tudi na peticijo vaščanov izpred let, ki trdijo, da zvonovi motijo javni red in mir, zlasti jutranje spanje.

Včeraj je Domovina objavila komentar Gabriela Kavčiča. Slednji bralce opozori na širši narodni kontekst dogajanja: »Za naše mlajše bralce mimogrede obudimo zgodovinski in narodnostni spomin, da vemo, o čem sploh govorimo. Kar se dogaja v Dolini, je pomembno za celo Slovenijo. Dolina je dandanašnji ujeta v "žepek" italijanske meje pod Trstom, zato je treba vselej poudarjati, da so to kraji slovenske Istre, ki že vse od podpisa mirovne pogodbe v Rapallu leta 1920 (s spremembami po drugi svetovni vojni) žal ostajajo v drugi državi. Skratka, kar se dogaja njim, se dogaja nam vsem.«

Nato pa Gabriel Kavčič presenetljivo opozori na »izgubljanje sporočila zvonov«:

»Eden od razlogov, da je do tega stanja prišlo, je nedvomno dejstvo, da niti katoličani, kaj šele neverni prebivalci naših krajev, ne razumejo več, čemu in kdaj cerkveni zvonovi pravzaprav bijejo. Ko enkrat ne poznaš več sporočila, se hitro zgodi, da slišiš samo še hrup. Po eni strani nam to govori, da bi bilo treba vsaj katoličane bolje podučiti o krščanski molitvi, ki jo najprej oznanjajo zvonovi; po drugi strani pa vidimo, da bi se bilo treba tudi »na vasi« bolj zavedati naraščajoče sekularizacije, ki pripomore svoj delež k nerazumevanju verske prakse zvonjenja.«

Kavčič pa opozori tudi na pravni vidik zgodbe:

»Namreč, ko je pravdni postopek sprožen, je možno vse, tudi ustavitev tistega, kar se nam je zdelo večno. Dolinski zvonovi, ki so bíli preko 1.000 let, so se gotovo približali nekakšnemu občutku večnosti in s tem prispevali k dremotni utvari, da se njihova prepoved nikakor ne more zgoditi. Pa se lahko, in s tem bo očitno treba računati. Normativi glasnosti naj namreč ne bi bili preseženi; evropska pravila pa zvonjenja ne opredeljujejo kot hrup. To pa lahko pomeni, da nas niti pravila in zakoni, ki naj bi bili branik pred samovoljo drugih in države, ne bodo več varovali.«

Vabljeni, da si na portalu Domovina preberete komentar v celoti!

Novice
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...