Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Brezdomec - Svetovni dan ubogih (foto: Pixabay)
Brezdomec - Svetovni dan ubogih | (foto: Pixabay)

Organizacije, ki skrbijo za uboge

Cerkev na Slovenskem | 12.11.2021, 14:17 Alen Salihović

Tudi v Sloveniji se bomo v nedeljo spomnili 5. svetovnega dne ubogih. V Katoliški cerkvi v Sloveniji deluje več karitativnih ustanov, ki sodelujejo v Koordinaciji karitativnih ustanov pri Slovenski škofovski konferenci. Vključene so Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote, Društvo Malteška pomoč Slovenije, Slovenska Karitas, Združenje Kolpingovih socialnih dejavnosti Slovenije in Ustanova Anin sklad.

Anin sklad

Anin sklad, ki povezuje več kot 150 družin z več otroki opaža, da se družine zaradi nenehnih podražitev soočajo s težavami pri shajanju. Pomagajo jim, kolikor je mogoče, vabijo pa dobrotnike, da se jim pridružijo. Sestra Simona Komar: »Ustanova Anin sklad deluje za pomoč družinam, ki si želijo več otrok. Te družine imajo veliko bogastvo dragocenih družinskih odnosov, otroci so pestrost vsakovrstnih življenjskih izkušenj, seveda pa so mnogokrat v finančni stiski ali pa doživljajo nerazumevanje okolice v kateri živijo. Potrebujejo podporo, razumevanje in našo pomoč, še posebno v tem času, ko se višajo cene hrane (še posebej to čutijo tisti, ki je sami ne morejo pridelati), višje so cene materialov za obnovo njihovih domov, dražji so večji avtomobili, ki jih take družine potrebujejo. V času šolanja na daljavo potrebujejo več tehničnih pripomočkov. Tu so še stroški glasbenih šol in krožkov, saj take otroke ne moremo prikrajšati za njihov vsestranski razvoj. Zato Bogu hvala za dobrotnike, za njihovo neizmerno dobroto podarjeno tem družinam.«

Društvo Malteška pomoč Slovenije

Tistim, ki so pomoči potrebni pogosto priskoči na pomoč tudi Društvo Malteška pomoč Slovenije; Slovensko društvo Suverenega malteškega viteškega reda. Roman Vučajnk nam je povedal: »V času dneva ubogih se te dejavnosti samo malo bolj zgostijo, sicer potekajo skozi vse leto, oz. takrat, ko je stiska večja, kar se v času epidemije pozna.«

Združenje Kolpingov socialnih dejavnosti Slovenije

Na kakšen način pa priskoči ubogim na pomoč Združenje Kolpingovih socialnih dejavnosti Slovenije pa nam je zaupal duhovni vodja združenja duhovnik Jože Povh: »Kolping Slovenije ne nudi pomoči v obliki darovanj, oz plačevanja položnic, ampak v obliki usposabljanja za eno samo pomoč, v smislu romanj, druženj ...«

Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote

Društvo prostovoljcev Vincencijeve zveze dobrote je po besedah Janje Završnik aktivno na več področjih: »Pomoč nudimo v centru za družino, na mirenskem gradu, vsem družinam, otrokom, mladostnikom, družinam v obliki učne pomoči, varstva, aktivnosti in v sklopu programa celostna pomoč brezdoimcev za aktivno vključevanja v družbo.«

Slovenska karitas

Veliko delo na področju pomoči potrebnim pa opravlja tudi Slovenska karitas, ki tudi letos v Celju pripravlja dobrodelni koncert. Med tistimi, ki so posebej prizadeti zaradi revščine so starejši. »Približno 100.000 upokojencev, saj vemo, da so pokojnine relativno nizke. Tu je problem pri tistih, ki živijo sami, potem je tukaj 90.000 družin z otroki, tudi tu je zelo zaskrbljujoče,« nam je povedal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič.

Cerkev na Slovenskem
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...