Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Palitivni tim ob vozilu (foto: Marjana Debevec)
Palitivni tim ob vozilu | (foto: Marjana Debevec)

Ljudje, ki spremljajo bolnike v zadnjih dneh njihovega življenja

Slovenija | 09.10.2021, 01:10 Marjana Debevec

Ob mednarodnem dnevu paliativne in hospic oskrbe se vrtijo pozivi k omogočanju enakopravnega dostopa do paliativne oskrbe. K temu naj bi prispevala tudi na novo ustanovljena paliativna enota ljubljanskega Onkološkega inštituta ter še štiri podobne enote po vsej Sloveniji.

Sodobna kultura je bolezen, umiranje in smrt izrinila iz naših domov. Zato se ljudje v takšnih trenutkih znajdejo v veliki stiski. In prav takrat jim lahko roko podajo člani mobilne paliativne enote Onkološkega inštituta. »Tisti, h katerim pristopamo, so nam zelo, zelo hvaležni. Čutijo, da niso sami, čutijo, da jih nismo zapustili, čutijo, da jim bomo pomagali z lajšanjem težav in pa posledično zmanjšanju trpljenja,« je povedala koordinatorica paliativne oskrbe diplomirana medicinska sestra Marjana Bernot. Ti obiski po njenih besedah pomirijo tudi svojce, da prav ravnajo v bolnikovih zadnjih dneh življenja.

Paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu izvajajo že vse od leta 1990, kjer letno obravnavajo 500 bolnikov. Vendar pa mnogi ljudje želijo umreti v domačem okolju, zato jim bo po besedah vodje oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu dr. Maje Ebert Moltara v veliko pomoč mobilni bolnišnični tim. »Nekaj let smo se spraševali, kaj lahko naredimo, da bi ti bolniki, ki želijo umreti v domačem okolju, da bi jim to omogočili. Ena od stvari, ki nam je zelo jasna, kako bi to lahko dosegli, je to, da bi imeli bolniki in svojci v domačem okolju boljšo podporo. Ena od stvari, ki to lahko zagotavlja, je naša paliativna enota, s katero smo začeli 1. 9. letošnjega leta

Udeleženci tiskovne konference o mobilni paliativni enoti na Onkološkem inštitutu
Udeleženci tiskovne konference o mobilni paliativni enoti na Onkološkem inštitutu © Marjana Debevec

Mobilne paliativne enote imajo še v UKC Ljubljana, UKC Maribor ter splošnih bolnišnicah Murska sobota in Novo mesto.
Paliativna oskrba je namreč po besedah strokovne direktorice Onkološkega inštituta dr. Irene Oblak človekova pravica. »Naš poziv je, da naj bo organizirana ureditev paliativne oskrbe ter dostopnost bolnikom in svojcem še naprej prioritetna naloga na vseh nivojih zdravstvenega sistema in seveda tudi širše.«

Avto je mobilni enoti dalo na razpolago podjetje Porsche. Njegov direktor Boštjan Toplišek je namreč prepričan, da imajo uspešna podjetja odgovornost ne le do lastnikov, delničarjev, zaposlenih in strank, ampak tudi da pomagajo v družbenem okolju.

Slovenija, Zdravstvo
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...