Marko Juhant: Če bi manj pospravljale in se več ukvarjale s partnerjem, bi šlo tudi pri vzgoji drugače.
Za življenje | 10.07.2021, 13:18 Nataša Ličen
Mnogi se ukvarjamo s stvarmi, ki so manj pomembne. Zato določimo prioritete, kaj je v našem življenju res pomembno. Med različnimi dejavnostmi izberimo tiste, ki imajo največjo vrednost. Tako, kot načrtujemo delo in obveznosti, načrtujmo tudi prosti čas.
»Za zakon je dobro, če je mož malo gluh in žena malo slepa, ne dobesedno, v prenesenem pomenu.«
Ob preizkušnjah svojih otrok nam je najbolj hudo
»Obrate, kot slikovito rečejo Primorci, najbolj dvigajo težave otrok. Ga ni junaka, ki bi se znal najbolj prav odzvati na hude preizkušnje svojih otrok, kot recimo na alkoholizem, zlorabo drog, na njihovo nasilje in podobno. Običajno se stvari lahko začnejo uspešno reševati ob pomoči strokovnjakov, družinskih terapevtov, ki čustveno niso vpeti v odnose.«
Se vzgoja med počitnicami spremeni?
»Se. Ker delamo na področjih, za katera med šolo ni časa. Zdaj lahko poskrbimo za vse tisto, kar otroke posebej veseli in jih bo osrečevalo tudi naprej v življenju, navadimo jih drobnih družinskih spretnosti. Zakaj? Ker se s tem učijo načrtovanja, struktur, reda in če česa ne znajo, se naučijo vprašati. In, še nekaj, kar je zelo pomembno, naučijo se preizkušati. Nič hudega, če kdaj ne uspejo. Poizkušajo znova. To so nenadomestljive izkušnje.«
Kaj je skupno pri otrocih, ki so v odraslosti srečnejši? Raziskave kažejo, da je to obvladovanje domačih opravil, ki so jih že kot otroci delali samostojno.
»Ker se takšni otroci tudi iskanja sreče pozneje v življenju lotevajo drugače, vedo da bo treba biti aktiven, narediti kaj za to, biti dejaven, vlagati v srečo.« Za kakovosten odnos, tudi pri zrelem in dolgoletnem partnerstvu, je treba vanj redno vlagati. »Za zakon je dobro, če je mož malo gluh in žena malo slepa, ne dobesedno, v prenesenem pomenu.« Bilo bi lažje marsikdaj. Tako pa smo včasih preveč pozorni na besede ali stvari, ki bi jih bilo bolje preslišati ali spregledati«, je v pogovoru hudomušno dejal Marko Juhant, specialni pedagog, ki je bil sogovornik v oddaji Za življenje.
V oddajo se je s stisko oglasil tudi boter in prosil za nasvet, ker ima njegov birmanec težave z alkoholom. Odkrito smo spregovorili tudi o težavah mlajših otrok zaradi zadrževanja velike potrebe. Te so praviloma odgovor na čustvene težave in na probleme v medsebojnem odnosu med staršema. Dvojčki so bili omenjeni v dveh vprašanjih, razlika je med tistim, ki se rodi prvi in tistim, ki mu sledi. Običajno se takšen vzorec kaže vse njuno življenje, drugi za pol koraka zaostaja za prvorojenim.
V poletnem času so knjige Marka Juhanta, nekatere je napisal v soavtorstvu, na voljo po še ugodnejših cenah. Poglejte na cmrlj.biz ali na »Želimo biti zgled s knjigo, zato«, pravi Marko, »so knjige v počitniškem času na voljo ceneje kot sicer.«