Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Naš gost je bil Georgi Bangiev z Ministrstva za okolje in prostor (foto: Rok Mihevc)
Naš gost je bil Georgi Bangiev z Ministrstva za okolje in prostor | (foto: Rok Mihevc)

Georgi Bangiev: »Nova gradbena zakonodaja želi skrajšati in olajšati postopke.«

Svetovalnica | 06.07.2021, 15:26 Mirjam Judež

V tokratni oddaji smo spregovorili o gradbeni zakonodaji. Ta je pred časom dočakala dopolnitve in nadgradnje, zakon je trenutno v parlamentarni proceduri, če bo sprejet, bodo spremembe začele veljati prihodnje leto. Kaj se obeta, je v našem studiu povedal Georgi Bangiev z Ministrstva za okolje in prostor: »Zakon dopolnjuje postopke, jih skrajšuje in želi olajšati.« Pogovor je vodila Tanja Dominko.

Začetek gradnje hiše in predvidene spremembe

»Preden se začne graditi, morate izbrati projektanta, ki bo pripravil potrebno dokumentacijo za upravno enoto. Tam se pridobi mnenje, potem se lahko pridobi tudi gradbeno dovoljenje. Priporočam, da se čim prej izbere projektanta, ki izvaja vse postopke in pomaga investitorju. S tem bo postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja precej olajšan. Lokacijska informacija in potrdilo o namenski rabi, ki ga je doslej izdajala občina, se združuje v en dokument, s katerim se pridobi vse informacije, če morda še niso dostopne na internetu.«

Do gradbenega dovoljenja v 30 dneh

»Občina izda mnenje skladnosti s prostorskim aktom, to mnenje je izenačeno z ostalimi mnenji in ko upravna enota pridobi pozitivno mnenje od občine glede skladnosti s prostorskim aktom, lahko pristopi takoj k pisanju gradbenega dovoljenja. Če imamo vso dokumentacijo, pozitivno mnenje, vsa soglasja, tudi soglasje sosedov, ni potrebno posebnega ugotovitvenega postopka, obravnave, v tem primeru se pridobi gradbeno dovoljenje v 30 dneh. Namen zakona je olajšanje teh postopkov: skladnost mnenja s prostorskim aktom, ki ga izda občina, je obligatorno za upoštevanje pri upravni enoti pri izdaji gradbenega dovoljenja in to je tudi predpogoj, da se lahko izda gradbeno dovoljenje v 30 dneh oz. da se ne dela posebnega ugotovitvenega postopka. Kjer so spori z mejaši, se izvaja posebni ugotovitveni postopek.«

Če projektant dobro pripravi dokumentacijo, ni dvoma o izdaji gradbenega dovoljenja

»Če projektant izdela vso dokumentacijo tako dobro, da pridobi vsa mnenja, soglasja, ni več dvoma glede izdaje gradbenega dovoljenja. Trenutno se to dela v analogni obliki, a se predvideva, da se bo kmalu vse dogajalo v digitalni obliki, kar bo še pospešilo postopke. V kratkem predvidevamo, da bomo uvedli sistem e-graditve, e-gradbenega dovoljenja. Možna bo elektronska komunikacija z organi, ki so v postopkih izdaj gradbenih dovoljenj. V naslednji fazi pa bo projektant pridobival vse podatke iz prostorskih aktov v digitalni obliki, jih obdelal in tudi oddal v digitalni obliki. V to smer gre nova zakonodaja.«

Investitor na lastno odgovornost lahko začne z gradnjo že po dokončnosti gradbenega dovoljenja

»Slovenija je že poznala ta inštrument. Znova ga uvajamo, ker smatramo, da je pozitiven, ne odvzame nobene pravice nobenemu, ker pravica do pritožbe še vedno ostaja in postopek poteka vzporedno. Če investitor ocenjuje, da gre za nagajanja, lahko prične z gradnjo in koristi pravico gradbenega dovoljenja. V nasprotnem primeru bi moral čakati, da se celoten postopek odvije preko sodišča, kar lahko traja tudi leto, dve, tri … V tem času lahko investitor odstopi od gradnje in se samo povzroča škoda zaradi medsosedskih sporov.«

Rekonstrukcije objektov

»Tu skušamo zapolniti vrzel med rekonstrukcijo in vzdrževalnimi deli. Neki preboji, manjši posegi v rekonstrukcijo stavbe (npr. vgradnja dvigal), kjer gre za funkcionalne dopolnitve, nadgradnje stavbe, pri čemer gre za posege v rekonstrukcijske elemente, so dovoljeni. Mora pa vseeno to pregledati ustrezna stroka (statik) in če gre za rekonstrukcije na ovoju stavbe, tudi arhitekt, da preveri, če je to v skladu s prostorskim aktom in ali so zadovoljeni vsi ostali pogoji.«

Za balkone ali spremembe pri strehi ni potrebno dovoljenje

»Balkoni, spremembe pri strehi: dovoljenje ni potrebno, morate pa se obrniti na ustreznega strokovnjaka, ki bo izdelal vso dokumentacijo, izbrati izvajalca in lahko se pristopi k izvajanju del.«

Sosedske gradnje in spori so pogosti

»Uvajajo se spremembe pri sprejemanju prostorskih aktov. Na gradbeno parcelo se bodo nanašali vsi elementi, potrebni za pridobivanje gradbenega dovoljenja, to pomeni tudi, da se nevtralizirajo sosedski spori, ko so prostorski akti razgrnjeni, da sosed točno ve, kakšen objekt bo stal na parceli. Tu bomo poskušali veliko korakov narediti v smer seznanitve, tudi s pomočjo digitalizacije. S tridimenzionalnimi pogledi si lahko tudi tisti, ki nimajo prostorske predstave, pogledajo in predstavljajo, kako bo.«

Sosedje so vključeni v postopek gradnje

»Sosedje so vsi vključeni v postopek, že pri izdaji gradbenega dovoljenja lahko sprožijo pritožbo. Ko se družina širi in pride do manjših prizidkov, ki so še vedno skladni s prostorskimi akti, omogočamo tudi postopek legalizacije obstoječega objekta daljšega obstoja. V teh primerih se lažje pride do upravnih dovoljenj, s katerimi se legalizira te posege, upam pa, da bo tega vedno manj.«

Povečuje se pristojnost občinskih inšpektorjev tudi na nezahtevne objekte

»Nezahtevni objekti so: garaža, vrtna hiša, lopa, manjši objekti, ki pa funkcionirajo z glavnim objektom. Namen tega je bil, da se izvede kontrola nad gradnjo teh objektov na lokalni ravni, ker občine bolje poznajo prostor kot državni inšpektorji, zato tudi lažje in hitreje reagirajo v primeru nepravilnosti.«

Zanimiva novost: možnost uporabe materialov in proizvodov, ki so že bili uporabljeni

»To je novost, s katero želimo zmanjšati obremenitev okolja in prostora. Material, ki ga imamo in je na voljo, se ne smatra več kot odpadek in se ga lahko uporablja pri nadaljnji gradnji. Upamo, da bomo naredili s tem korak k zeleni Sloveniji.«

Podjetniki lahko začasno poleg obstoječih objektov postavijo skladišča in po potrebi pridobijo gradbeno dovoljenje za stalen objekt na tem mestu v obdobju treh let

»Namen tega je, da se lahko gospodarstvo hitro odzove. Ko nekdo dobi posel, ne more čakati eno leto na gradbeno dovoljenje, hitro lahko postavi skladišče oz. nek pomožni objekt, vzporedno pa v miru ureja dokumentacijo za dokončno ureditev tega objekta.«

20 m2 lesena stara uta, namesto nje bi postavili novo v isti velikosti

»Za tako površino ne rabite gradbenega dovoljenja, rabite pa projektanta, da vam pogleda, ali je to skladno s prostorskim aktom.«

Olajšana pridobitev uporabnega dovoljenja

»Po novem ni potrebna več izjava izvajalca, pridobi se samo izjava nadzornika, na podlagi tega se izpolnijo pogoji za pridobitev gradbenega dovoljenja. Zakaj samo nadzornik? Smatra se, da je on tisti glavni, ki je zbral in preverjal celotno dokumentacijo, vodil gradnjo in smatramo ga kot relevantnega, da če on poda izjavo, je to zaključena gradnja, izpolnjeni so vsi pogoji, tudi pogoj za pridobitev uporabnega dovoljenja.«

Svetovalnica
Misijonar Pedro Opeka s sodelavci Radia Ognjišče (photo: Matjaž Križnar ) Misijonar Pedro Opeka s sodelavci Radia Ognjišče (photo: Matjaž Križnar )

VIDEO: Nekaj trenutkov si je vzel tudi za nas.

Slovenski misijonar Pedro Opeka nadaljuje z obiskom v domovini. Osrednji dogodek za vse, ki se želite srečati z njim, bo zvečer v Medvodah, prenašali ga bomo tudi na naši spletni strani. Opeko je ...

Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv) Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv)

Zakaj je glas pot, ki vodi do harmonije?

Natalija Hormuth je profesorica latinščine in francoščine, svetovalka za celostno življenje in zdravje, coaching za vodenje z vrednotami, coaching za zavestno uporabo svojega glasu in solo pevka.

Širimo ljubezen z majhnimi dejanji.  (photo: NL) Širimo ljubezen z majhnimi dejanji.  (photo: NL)

Pismo za lepši dan

Ob Tednu Karitas spomnimo znova na projekte Mlade Karitas - young Caritas, ki odgovarjajo na različne potrebe ljudi. Miklavževi angelčki so večino daril že pomagali zbrati in zaviti, samo še ...