Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež med govorom (foto: Posnetek zaslona)
Papež med govorom | (foto: Posnetek zaslona)

Papež v luči dela apostolov Petra in Pavla vse povabil k osvobajanju mest, družbe in sveta

Slovenija | 29.06.2021, 15:04 Alen Salihović Vatican News

Papež Frančišek je na današnji praznik sveto mašo daroval v baziliki sv. Petra. Blagoslovil je tudi palije, namenjene novim nadškofom metropolitom. Slovesnosti se je po tradiciji udeležila tudi delegacija carigrajskega ekumenskega patriarhata.

Papež je carigrajsko delegacijo ekumenskega patriarhata sprejel že včeraj. V nagovoru je dejal, da je potrebno vzeti resno krizo pandemije, skozi katero gremo. »Vsaka kriza nas postavi na razpotje in odpre dve poti. Tisto, da se sklonimo k samim sebi in začnemo iskati lastne gotovosti in priložnosti, ali tisto, ki nas odpre drugemu z vsemi tveganji, ki jih prinaša, predvsem pa s sadovi milosti, ki jo Gospod zagotavlja. Dragi bratje, ni morda prišla ura, v kateri s pomočjo Duha dati nadaljnji zagon naši poti, da se premaga stare predsodke in se dokončno preraste škodljivo rivalstvo,« se je po poročanju slovenskega uredništva Vatican News vprašal sveti oče. Dodal je še, da bo pričevanje naraščajočega občestva med kristjani znamenje upanja za številne može in žene, ki se bodo čutili spodbujeni pospeševati bolj univerzalno bratstvo ter spravo, ki bo sposobna popraviti napake preteklosti. Samo ta pot je, da odpremo prihodnost miru, je povedal.

Med današnjo pridigo pa je dejal, da sta Peter in Pavel dva velika apostola, apostola evangelija in stebra Cerkve. V središču njunega življenja niso lastne danosti in sposobnosti: V središču je srečanje z Jezusom Kristusom, ki jima je spremenilo življenje, je dejal papež. Doživela sta ljubezen, ki ju je ozdravila in osvobodila. Postala sta apostola in služabnika osvoboditve drugih. »Peter in Pavel sta svobodna samo zato, ker sta bila osvobojena.«

Ko se nas dotakne Gospod, smo tudi mi osvobojeni. In vedno moramo biti osvobojeni, kajti le svobodna Cerkev je verodostojna Cerkev, je v pridigi poudaril sveti oče. »Peter in Pavel nam izročata podobo Cerkve, ki je zaupana v naše roke, a jo Gospod vodi z zvestobo in nežnostjo – On vodi Cerkev; Cerkve, ki je slabotna, a močna v navzočnosti Boga; podobo osvobojene Cerkve, ki lahko svetu ponudi tisto osvoboditev, ki si je sam ne more dati: osvoboditev od greha, od smrti, od vdaje, od občutka krivice, od izgube upanja, ki greni življenje žensk in moških našega časa.«

Vir: Vatican News

»Vprašajmo se: kako zelo naša mesta, naše družbe, naš svet potrebujejo osvoboditev? Koliko verig je treba pretrgati in koliko zaprtih vrat je treba odpreti! Mi smo lahko sodelavci pri tem osvobajanju, vendar le, če najprej pustimo, da nas osvobodi Jezusova novost, in hodimo v svobodi Svetega Duha,« je povedal.

Opoldne pa je papež Frančišek vernike nagovoril tudi iz okna apostolske palače. Dejal je, da sta bila sv. Peter in Pavel grešnika: »Peter je namreč zatajil Jezusa, Pavel pa je preganjal kristjane. Toda, in tukaj je bistvo, pričevala sta tudi svoja padca. Sveti Peter bi lahko rekel evangelistom: »Ne pišite o napakah, ki sem jih storil!«, napišite evangelij »for sport«, vendar ni, njegova zgodovina je v evangelijih predstavljena takšna kot je, z vso njegovo bedo. Isto je storil sv. Pavel, ki v pismih pripoveduje o napakah in slabostih. Poglejte, kje začne pričevalec. Začne pri resnici o sebi, pri boju proti lastni dvoličnosti in hinavščini. Gospod lahko stori po nas velike stvari, če ne skušamo braniti svoje lastne podobe, ampak smo iskreni z Njim in z drugimi.«

Slovenija, Papež in Sveti sedež
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

O avtorju