Spominjamo se, 13. maj – skladatelj Gašpar Mašek
| 13.05.2021, 05:45 Tone Gorjup
Na današnji dan 1873 je v Ljubljani umrl skladatelj in učitelj glasbe Gašpar Mášek. Rodil se je v Pragi. Od leta 1820 je v Ljubljani vodil Stanovsko gledališče in Filharmonično društvo.
Poučeval je v glasbeni šoli ljubljanske normalke. Zadnja desetletja se je povsem posvetil pisanju skladb. Gašpar Mašek je zložil več odrskih del, kantat, samospevov, zborovskih pesmi in cerkvenih del, med drugim dve maši.
13. maja 1917se je trem otrokom, Luciji, Jacinti in Frančišku v Fátimi prvič prikazala Marija. Sporočilo je bilo preprosto: Marija je vse verne povabila k molitvi, k notranjemu spreobrnjenju ter k zadoščevanju za lastne grehe in grehe sveta.
13. maja 1941 so se tigrovci na Mali Gori pri Ribnici spopadli z italijanskimi fašisti. Ta dan velja za začetek upora proti okupatorju v Sloveniji, ki pa ga komunisti v času svoje vladavine niso priznavali. Tigrovci Danilo Zelen, Ferdo Kravanja in Anton Majnik so se takrat spopadli z italijanskimi karabinjerji in vojaki. Zelen je bil pri tem ubit, Kravanja so prijeli, Majnik pa je pobegnil. Njihova organizacija je dobila popolno priznanje šele v samostojni Sloveniji.
Žena tigrovca Alberta Rejca Tatjana Rejec je pred leti za naš radio spregovorila o organizaciji TIGER in ob tem posebno pozornost namenila dogodkom na Mali Gori: „Ko je izbruhnila vojna med silami osi in Jugoslavijo spomladi leta 1941, so Zelena pritegnili v divizijski štab jugoslovanske vojske na Dolenjskem. Ko je prišlo do razkroja jugoslovanske vojske, si ni izbral relativno lažjo pot ujetništva, ampak je postal spet gverilec, seveda na vseh straneh obdan od sovražnikov. Na Mali Gori pri Ribnici se je sestal s Ferdom Kravanjem, ki je prav takrat prišel iz srbskih zaporov in s tigrovcem Tonetom Majnikom, ki je takrat učiteljeval v Ribnici. Imeli so priti še drugi, pa jih je vojna vihra raztepla po vsej Jugoslaviji.“
Leta 1978 je umrl mariborski škof Maksimiliján Držéčnik. Zaslužen za izdajo celotnega Svetega pisma, saj Mohorjeva takrat ni smela izdajati verskih knjig.
13. maja 1999 se je začel škofijski postopek za razglasitev nadškofa Antona Vovka za blaženega. Sklenili so ga 12. oktobra 2007 in gradivo poslali v Rim.