Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Starejši, osamljenost (foto: Pixabay)
Starejši, osamljenost | (foto: Pixabay)

Iz zasvojenosti v novo življenje, a kako?

Oddaje | 09.02.2021, 10:28 Petra Stopar

Štiri slovenske humanitarne organizacije, ki se ukvarjajo s pomočjo zasvojenim, so se pred časom združile v program pod naslovom »Skupnosti MOST«. V sklopu tega ustanavljajo posebne stanovanjske skupnosti in gospodinjstva za vnovično vključitev zdravljenih alkoholikov in drugih zasvojenih v družbo.

Kako se je porodila zamisel o spremljanih skupnostih zdravljenih oseb? Pobudo zanje je dal Marjan Drčar, dolgoletni abstinent in laični terapevt v programu Vrtnica v Zavodu Karitas Samarijan, že pred osmimi leti, pravi. »V naši praksi se je ena skupnost dobro izkazala, kjer sta dva souporabnika živela skupaj.« Moči so nato skupaj z omenjenim zavodom združili še Društvo Žarek upanja, Zavod Pelikan – Karitas in Slovenska karitas.

27-mesečni projekt Skupnosti MOST (Močni, Odločni – Skupaj smo Trdni) sofinancira Ministrstvo za javno upravo, potekal pa bo do začetka naslednjega leta. Doslej je konzorcij odprl tri skupnosti, in sicer v okolici Strunjana, Sevnice in Zagorja. V njih je nastanjenih deset uporabnikov, ki prejemajo osebno in strokovno pomoč. Po nekaj mesecih so vidni prvi sadovi: uporabnikom se zasvojenost ni povrnila, vzdržujejo red, se vključujejo v okolje, skrbijo za psihofizično zdravje in medsebojno povezanost.

Ko zdravljeni – rehabilitirani alkoholik zaključi program rehabilitacije, se lahko vrne v domače okolje. Vendar pa je vrnitev v prejšnje socialno okolje za marsikoga od njih velika preizkušnja. Tekom let dela z zasvojenimi je postalo jasno, da je za te osebe najbolje, da še nekaj let po zaključku programa ostanejo v bližini programa oz. v povezanosti z njim.

Kaj o novi praksi na socialnovarstvenem področju meni predsednica Nacionalnega foruma humanitarnih organizacij SlovenijeNatašaSorko? Kot prvo, pravi, da omogoča vizijo novega življenja tistim, ki so v času zasvojenosti izgubili stanovanje, službo, družino. »Projekt Skupnosti MOST pa z bivanjskimi enotami, ki so kot praksa dela s to ranljivo populacijo prenesene iz tujine, naslavlja ravno tiste točke oz. področje dela z zasvojenimi, ko bi ljudje drugače ostali brez ustrezne pomoči in podpore.«

Do konca projekta oziroma letošnjega leta nameravajo organizacije ustanoviti še pet bivanjskih enot. Več o projektu lahko preberete na spletni strani Skupnosti MOST, tematika pa je bila lansko leto predstavljena tudi v eni od naših oddaj Karitas ali pa obiščete spletno stran.

Oddaje
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...