V kriznih razmerah smo še bolj povabljeni k iskanju Božjega v nas
Via positiva | 04.12.2020, 21:50 Nataša Ličen
Univerza v Ljubljani, v sklopu katere deluje tudi Teološka fakulteta, je sodelovala na letos Virtualnem kariernem sejmu poklicev in izobraževanja konec novembra.
O prednostih, delovanju, vsebinah študijskih programov in o predstavitvi e-utripa Teološke fakultete na omenjenem sejmu, smo se v Mladoskopu pogovarjali z asistentom dr. Matjažem Celarcem in študentom tretjega letnika Nikolajem Horvatom.
Ob razmerah se zavemo, kaj človek je in kako zelo potrebujemo socialno bližino.
Matjaž: »Virtualna platforma omogoča promocijo, seznanitev z ravnjo izobrazbe, ki jo dobijo študenti Teološke fakultete Univerze v Ljubljani in pozneje možnimi zaposlitvami. Pomembno se nam zdi stopiti v dialog s svetom, razmere kličejo, da se trdne vezi vzpostavijo tudi preko spleta.«
Nikolaj: »Razmere so izjemne, velik izziv za vse. Prepoznamo, kako nam manjkajo socialni stiki. Razmere spodbujajo, da poiščemo kar je resnično pomembno in se potrudimo biti v tistem najboljši.«
Kar teologija predstavlja in kar je njen naboj, je njena vsebina, da Bog vedno znova nagovarja
Matjaž: »Znotraj razmer se zavemo, kdo človek je. Socialno bližino zelo potrebujemo, nas pa razmere zdaj tudi vabijo k iskanju novih načinov, kako smo si lahko blizu in da vstopimo v globino sebe, in odkrijemo tam srčiko Božjega, ki je položena v vsakega od nas.«
Škoda, ko kdo pomisli, da je koga škoda za Teologijo, saj prav to človek je.
»V pripravi na Virtualni karierni sejem se je začutilo, da je pri nas, čeprav smo manjša fakulteta, veliko energije in moči, prav na človeški ravni, nenazadnje na ravni komunikacije. Že v prvem valu epidemije se je osnoval odmeven projekt Študenti za študente. Marsikaj imamo za ponuditi. Zelo veliko je ustvarjalne moči in to daje življenje in potencial za naprej.«
Kaj ni škoda tega mladega, dobrega fanta za Teološko!
Nikolaj: »V srednji šoli je tako vzkliknila učiteljica. To mi daje nek vpogled s strani družbe. Treba je stopiti skupaj, da študenti povemo, odlično se imamo in da povemo, koliko kreativnih poti je pri nas in kaj vse se da. Učimo se o Bogu, o veri, splošno o življenju in spoznamo človeka, vse od psihologije, teologije, zgodovine, sociologije, in prav to me je pritegnilo, ker me zanimajo vse vede. Škoda, ko kdo pomisli, da je koga škoda za Teologijo, saj prav to človek je.«
Izkazalo se je, da mlade zanima in iščejo tudi duhovne vsebine.
Duhovnost v »vsakdnevu«
Matjaž: »Slišimo, tehnika nas bo rešila, po drugi strani pa kmalu ugotovimo, da brez družbene komponente, brez humanistike, ali še več, brez duhovnega segmenta, ne gre. Ali je duhovništvo danes še možna izbira, je bil izzivalni naslov enega od pogovorov na Virtualnem kariernem sejmu, kjer smo predstavili študijske programe, dejavnostih, ki se izvajajo poleg študija in odprli določena vprašanja, saj ljudje iščejo in jih zanimajo tudi duhovne vsebine.«