Mladi Slovenci so v vrhu
Oddaje | 11.09.2020, 21:00 Nataša Ličen
Aljoša Seljak iz Zveze za tehnično kulturo Slovenije je v pogovoru za Mladoskop na Radiu Ognjišče povedal, koliko odličij so v zadnjem slabem desetletju dosegli slovenski dijaki na mednarodnih olimpijadah iz različnih znanj.
Na letošnji Mednarodni kemijski olimpijadi, ki je bila izjemoma izvedena na daljavo, so v močni konkurenci šestdesetih držav slovenski dijaki in dijakinja dosegli bronasta odličja. Čestitke!
Od leta 2013 do leta 2020 so slovenski dijaki osvojili 50 bronastih, 26 srebrnih in 15 zlatih priznanj oziroma odličij. Lanska ekipa v lingvistiki pa je bila v samem svetovnem vrhu. Zavidanja vredni rezultati.
Devetdeset dijakov se je to leto, kljub težkim in nepredvidljivim razmeram, pripravljalo in se merilo, najprej na več državnih tekmovanjih iz različnih ved, potem pa se je nekaj najboljših udeležilo različnih Mednarodnih olimpijad. V studio smo povabili del ekipe, ki je zastopala Slovenijo na mednarodni kemijski olimpijadi 2020, Blaža Freliha, Patrika Žnidaršiča in Adama Modica. Z njimi je tekmovalo še dekle, Urška Konda.
Napredek družbe se kaže v medčloveških odnosih. Znanje naj služi izboljšanju odnosov med ljudmi in za mir na svetu.
Svetovne velesile v znanju vlagajo ogromno sredstev in časa v svoje mlade. Najuspešnejši so Azijci in tudi v Združenih državah Amerike. Vse leto v omenjenih državah pripravljajo svoje mlade predstavnike na mednarodna tekmovanja. Veliko več sredstev, časa in tudi strokovnega kadra jim namenijo. Naši dijaki, pa kljub veliko manjšemu obsegu vloženega dela, ostajajo konkurenčni.
Blaž: »Kupil sem celo učbenik, iz katerega sem se pripravljal. Organizatorji so nam drugače poslali tudi nekaj pripravljalnih nalog. To sta bila glavna vira in seveda internet. Imam veliko motivacije. Že od nekdaj me zanima kemija. Pritegne me, molekulske skupine in njihove reakcije.«
Adam: »Na gimnaziji Bežigrad so bile priprave na omenjena tekmovanja organizirane, s tem sem imel kar srečo. Pripravljal nas je študent kemije, ki je imel tudi sam izkušnjo z olimpijadami v znanju. Znanje se resnično hitro razvija in dopolnjuje, težko ga je dohitevati, čeprav mu tudi mi kar uspemo slediti, se pa nikamor ne mudi, bo še veliko časa za nova odkritja.«
Patrik: »Nekaj ur na dan sem vadil in se uspel uvrstiti med udeležence, kemija je veda o zgradbi in transformaciji snovi. To slednje je pomemben del kemije.«
»Znanja jim nihče ne more vzeti«, pravi Aljoša Seljak, »celo nadgrajevali ga bodo kot študenti kemije. Pri naši organizaciji se trudimo omogočiti mladim čim več nadgradnje znanja, ki ga trenutna srednješolska izobrazba,posameznikom, ki želijo več, ne zmore dati. Veliko dela opravijo mentorji po osnovnih in srednjih šolah, ki prepoznajo nadarjene oziroma tiste, ki kažejo več zanimanja in sposobnosti za določeno vedo. Na tekmovanjih se potem lahko izrazijo njihovi talenti in te vključimo naprej v mednarodne olimpijade iz znanj.«
Kakšen svet si želijo mladi?
Blaž: »Naj bo mir, to je glavno, da bomo, kot do sedaj, živeli lepo."
Adam: "Upam, da bomo kot družba napredovali, v odnosih med ljudmi in tudi v znanju, da bi lahko ljudje živeli srečno.«
Patrik: »Več kot je znanja, tem boljši so lahko človeški odnosi. Zato si želim, da bi znanja in nova dognanja služila človeku.«