Pompeo s slovenskim političnim vrhom tudi o energetiki in infrastrukturnih projektih
Slovenija | 14.08.2020, 12:11 Andrej Šinko
Slovenski politični vrh je na srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Mikom Pompeom med drugim govoril o sodelovanju na področju energetike in drugih infrastrukturnih projektov, premeščanju in umiku ameriških vojakov iz Nemčije, podpisana pa je bila tudi izjava o varnosti 5G omrežja.
Predsednik vlade @JJansaSDS ob obisku ameriškega sekretarja #ZDA @SecPompeo: "Bog živi v stoletjih skovano prijateljstvo med slovenskim in ameriškim narodom!"
🇸🇮 #StrongerTogether 🇺🇸
Več: https://t.co/6D2Pa2o2bt pic.twitter.com/yFPL5fea5t— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) August 13, 2020
Združene države Amerike in Slovenija bi v prihodnje lahko poglobili sodelovanje na področju infrastrukture. V zvezi s tem je včeraj minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec govoril s Pompeom in poudaril, da je pomembno, da Slovenija postane energetsko bolj samozadostna. »Da pri dobavi električne energije in plina ni odvisna zgolj od ene države, ampak od različnih drugih virov. Zato smo tudi jasno izrazili stališče, da se strinjamo z izgradnjo in dobavo plina preko Energy terminala na Krku.«
V načrtu Slovenije je izgradnja drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško. Omenjeni blok je že uvrščen na seznam strateških projektov, vendar pa končne odločitve o njem še ni. Za prvi blok pa je bila uporabljena ameriška tehnologija. »Kar se pa tiče v naprej pri izgradnji morebitnega drugega bloka. Kdo bo izbran, katera tehnologija, iz katere države? To je odvisno od mnenja stroke, strokovnih podlag, kar je ključno, pa tudi same cene in drugega. Ampak ni zanemarljivo to, da zdaj zelo dobro sodelujemo z Američani kar se tiče jedrske energije v Krškem.«
Ameriška delegacija z državnim sekretarjem #ZDA @SecPompeo je prispela na Bled, kjer ga je pričakal gostitelj današnjega obiska v Sloveniji predsednik @vladaRS @JJansaSDS. Srečanje se nadaljuje s pogovori med slovensko in ameriško delegacijo. 🇺🇸 #StrongerTogether 🇸🇮 pic.twitter.com/0LfulL5Cyh
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) August 13, 2020
Med pogovori o obrambnem sodelovanju je bilo Slovenija opozorjena, da še vedno namenja premalo sredstev za varnost. V zvezi s premikom ameriških vojakov iz Nemčije pa Pompeo ni dal jasnega odgovora, ali bi lahko prišli tudi v Slovenijo. »Jasno je, da bi bila Slovenija dobrodošla, če bi našli ustrezen način. Vemo, da imate pristanišče, letalske zmogljivosti, vse to so stvari, ki lahko pomagajo. Vedno pa hočemo zadeve urejati v okviru Nata, ne gre samo za ameriške sile, temveč sile zavezništva. Verjamem, da bo naš obrambni sekretar govoril z vašim ministrom in bosta našla način, ki bo ustrezen tako za Nato kot za Slovenijo,« je dejal Pompeo.
Infrastrukturni minister Vrtovec je pojasnil, da je koprsko pristanišče lahko »učinkovito pristanišče za naše zaveznike«. »Zakaj ne? In tukaj smo seveda tudi odprti za različne pogovore. Strateško lego Slovenije moramo izkoristiti za infrastrukturne projekte, ne pa da infrastrukturne projekte zanemarjamo,« poudarja minister.
Česa se torej morate bati - Kitajcev? Američanov? Sevanja? Vsega skupaj? Ali pa morda ničesar?
— Domovina (@Domovina_je) August 13, 2020
Pogovarjali smo se s strokovnjakom, zanima nas pa tudi vaše mnenje (anketa) ... https://t.co/MuuCtf26Ko
Kdo bo vzpostavljal naše 5G omrežje?
V ospredju včerajšnjega srečanja je bil tudi podpis izjave o varnosti 5G omrežij. Pompeo je bil v zvezi z izjavo zelo jasen: »To je bila pomembna odločitev in korak v pravo smer za vso Evropo, da bomo lahko imeli telekomunikacijsko infrastrukturo, ki bo zaščitena pred kitajskim varnostnim aparatom, ki ne želi dobro ljudem regije.«
Komentator portala Domovina.je Peter Merše pojasnjuje, da se Slovenija s podpisom izjave še bolj umešča v zahodno zavezništvo z ZDA. »Dogajanje v zvezi s 5G omrežjem se zdi precej bolj geopolitično vprašanje kot tehnološko. Gre predvsem zato, kdo bo tisti, ki bo imel nadzor nad podatki, ki jih bo v tem omrežju precej.« Merše je dodal še, da določene evropske države niso pristopile k podpisu te izjave zato, ker je kitajski Huawei najdlje v razvoju te tehnologije, prav tako pa bi jo lahko zagotavljal najceneje.
Soproga predsednika vlade Urška Bačovnik Janša (@bacovnik) in žena ameriškega državnega sekretarja Susan Pompeo sta se danes v okviru damskega programa sprehodili po središču Ljubljane, druženje pa sta zaključili na Bledu. pic.twitter.com/WnnTLPEjex
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) August 13, 2020