Petkovi protestniki ne predstavljajo vzorca državljanov Republike Slovenije
Slovenija | 12.06.2020, 08:15 Alen Salihović
Vlada Janeza Janše se že od vsega začetka sooča z napadi s strani opozicije. Ti bi bili upravičeni, če bi potekali legitimno, je za naš radio dejal publicist Boštjan Marko Turk. Glede ponavljajočih se petkovih protestov pa je opozoril, da ti ne predstavljajo vzorca državljanov Republike Slovenije. Po njegovih besedah ne gre za običajne ljudi, ki bi jih srečali v trgovini, kulturni prireditvi, na banki ali ob praznikih celo v cerkvi.
Pomembno vlogo pri spodbujanju tovrstnih protestov imajo tudi mediji. Zato je Turk kot enega nelegitimnih razlogov za proteste omenil omenil javno RTV Slovenija, ki prednjači v vsakodnevnih grobih diskvalifikacijskih kampanjama zoper to vlado. »Kar je treba še posebej omeniti je to, da se je to dogajalo v času, ki je bil kritičen, ne za vlado ampak za državo in državljane. In, ko je postalo jasno, da ni glavni interes tistih, ki upravljalo z RTV Slovenija ta, da zaščiti prebivalstvo ampak je bil glavni interes, da škodijo.«
Turk je bil kritičen tudi do petkovih protestov s kolesi, ti naj bi danes potekali brez njih. Opozoril je, da ti protestniki ne predstavljajo vzorca državljanov Republike Slovenije. Po njegovih besedah ne gre za običajne ljudi, ki bi jih srečali v trgovini, na kulturni prireditvi, v banki ali ob praznikih celo v cerkvi. »Na teh protestih so ljudje, ki jih boste srečali na kakšnem rock koncertu, ki jih boste srečali v kakšni podporni akciji za Metelkovo, ali za kakšno drugo alternativo. To je zelo velika in pomembna razlika.«
Na vprašanje, kaj po njegovem bi podčrtal kot uspeh vlade, ki še ni sto dni na poziciji, je dejal, da je bila izredno učinkovita v boju proti koronavirusu. Kot enega od dokazov, da je Slovenija uspešno prestala minule tedne je spomnil na besede imunologa Alojza Ihana, ki je za časnik Reporter dejal da, če bi pustili, da se virus širi, bi zaradi njega zbolelo milijon ljudi, umrlo pa štiri tisoč ljudi. »Ta vlada je bila tukaj izredno učinkovita, kar vlada Marjana Šarca in Nacionalni inštitut za javno zdravje nista bila. Saj se lahko vsi spomnimo Nine Pirnat, ki je naredila katastrofalno napako s tem, ko je tiste, ki so prišli iz smučanja iz Italije dejala, da lahko gredo na delo.«
Dejal je še, da se ne spomni, da bi vlada Marjana Šarca zapustila kakšen velik uspeh. Glede tako imenovane globoke države pa dodal: »Moja ocena je, da je moč globoke države v Sloveniji spričo menjave generacij popustila. Drugače si ne morem predstavljati, da bi se lahko zgodilo, da bi ta vlada nastopila in začela opravljati svoje delo. Nekaj se je moralo zgoditi v zakulisju globoke države, ki je vedno delegirala tiste, ki so prihajali v politiko.«