Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Telefon (foto: Unsplash )
Telefon | (foto: Unsplash )

Ali se sme podariti denar in bone? Kako vljudno preprečiti telefone na obisku?

| 01.06.2020, 09:09 Rok Mihevc

Kdo naj bi imel nagovor na poroki? Kaj pravi bonton o slušalkah v ušesih? Ali so boni primerno darilo? Ali je primerno, da papežev varnostnik žveči žvečilni gumi? Na ta in druga vprašanja je v oddaji Svetovalnica odgovarjala strokovnjakinja za kulturo govorjenja Bojana Košnik Čuk.

Kaj pravi bonton o slušalkah v ušesih?

Imeti slušalke, ko smo v gibanju, v hoji, na pločniku ali včasih niti ni varno. Tudi strokovnjaki se pogovarjajo, da bi prepovedali take stvari vsaj na tistih površinah, kjer se nam lahko kaj zgodi. So pa slušalke dobrodošle, ko smo na daljših vožnjah v avtobusu ali na plaži, da ne morimo drugih ljudi s svojo glasbo. Niso pa dobrodošle v trgovini in podobnih situacijah, ko je treba biti pozoren na druge.

Ali se sme podariti denar? Kako denar zaviti?

Večno vprašanje in dilema. Odgovor je hiter, ne. A vendarle, življenje prinaša različne situacije. Ni najboljša izbira, a naj bo to vpeto v neko zgodbo. Naj ga ne damo samo v kuverti, ampak ga na duhovit način zavijemo v neko kombinacijo z manjšim darilom, rožo in se pove, za kakšen namen gre. Dajanje denarja je tudi zelo enostavno, to pomeni, da se za to osebo niti ne potrudimo, da je nismo niti poslušali, kaj si želi. Denar nima najbolj pozitivne note pri obdarovanju.

Ali so boni primerno darilo?

Boni so v tem trenutku že malce izpeta stvar. Če to osebo, ki ji boste nekaj poklonili res dobro poznate, potem ji kupite bone. Kultura obdarovanja pa svetuje, naj se jih ne kupuje prav veliko. Še zlasti časovno omejenih bonov.

Bojana Košnik Čuk
Bojana Košnik © http://efnet.si/

Kako vljudno preprečiti telefone na obisku?

Če gre za svečane dogodke, telefonov enostavno ni. Če gre za situacijo, ko ga moramo imeti res pri sebi, morebitne bolezni najbližjih, imamo takšen poklic, imajmo ta telefon zvočno izklopljen. Pogovori nimajo kaj početi na svečanih dogodkih. Bonton nima nič proti takšnih in drugačnim elektronskim napravam, a če smo se prišli družit, se pogovarjajmo. Spoznamo lahko veliko zanimivih ljudi, to je čisto drugačen kontakt. Za družabno življenje se je treba malce potruditi.

Kdo naj bi imel nagovor na poroki?

Pri poroki velja osnovno pravilo, da se prilagodimo željam mladoporočencev. Pri nagovorih je najbolj prav, da govori ženinova priča in oče od neveste. To sta dve ključni osebi, ki igrata pomembno vlogo na poroki. Priča od neveste skrbi za robčke, solze, šopek... To je najbolj klasična zgodba. Govor ima sicer lahko še kdorkoli, ki želi kaj povedati. Prav je tudi, da se tudi ženin, kot gostitelj zahvali vsem, ki so prišli. Lahko pa seveda naredimo čisto svoj scenarij, posebej če te osebe niso vešče govorov ali jim je to zoprno ali pa ni koga od staršev. Govori niso nujni, a se je vedno izkazalo, da so te stvari dobrodošle, s tem dodamo dodano vrednost dogodku.

Še nekaterim vprašanjem prisluhnite v posnetku oddaje!

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...