Jože BartoljJože Bartolj
Andrej JermanAndrej Jerman
Tanja DominkoTanja Dominko
Venezuela (foto: Pixabay)
Venezuela | (foto: Pixabay)

Bo koronavirus zamaknil integracijo Slovencev iz Venezuele?

Slovenija | 13.03.2020, 10:15 Matjaž Merljak

Na pot so šli z dvema kovčkoma. Iz države, kjer so živeli vse življenje. V novo okolje se dobro vključujejo, edina ovira je jezik. Večinoma govorijo le špansko. Tečaji slovenščine, ki bi se zdaj morali začeli, so odpovedani. Upati je, da se bodo začeli do aprila, ko pričakujemo prihod še enajstih oseb.

Repatriacija je pionirski projekt za našo državo in po besedah koordinatorke medresorske delovne skupine, državne sekretarke na Uradu Vlade Republike Slovenije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu (USZS) Olge Belec, so postavljeni dobri temelji za naprej. Rešiti so morali veliko vprašanj. Nenazadnje tudi, kako bo s poukom slovenskega jezika. Ker tisti, ki prihajajo kot repatriiranci v Slovenijo, sodijo v različne kategorije - slovenski državljani, osebe slovenskega rodu brez državljanstva in zakonci, ki niso slovenskega rodu, jim pripadajo tudi različne pravice. A znanje slovenskega jezika je pogoj, da tukaj dobijo zaposlitev. Pomoč države, kamor sodi tudi zdravstveno zavarovanje, bodo namreč prejemali le petnajst mesecev.

Skušali so jih namestiti v kraje, od koder so izšli njihovi predniki.

Olga Belec je še naglasila, da so na USZS v sodelovanju z nevladnimi organizacijami (Karitas, Rdeči križ, Malteški viteški red ...) ves čas v stiku s prispelimi rojaki in ti se počutijo dobro in varno. Nekateri so se že uspeli dogovoriti za službo.

Olga Belec
Olga Belec © USZS

Aprila naj bi imeli tu 36 Slovencev iz Venezuele

Decembra lani je v Slovenijo prišlo šest oseb, januarja letos petnajst, februarja ni bilo prihodov, marca sta prišli še dve osebi, v naslednjem tednu pričakujejo še dve, v aprilu je predviden prihod enajstih oseb. Po sedaj izdanih odločbah bi v Sloveniji imeli šestintrideset oseb slovenskega rodu. Za petnajst so bivališče poskrbeli svojci, za ostale pa na Uradu. To je bilo tudi najtežje, saj Slovenija nima na voljo ustreznih stanovanj.

Čeprav so visoko izobraženi, je znanje jezika pogoj za zaposlitev

Naglasila je še, da postopek repatriacije ves čas teče. Prihajajo nove prošnje, nekateri pa jih umikajo. Po drugi strani pa prihajajo prošnje iz Peruja, Argentine in Španije. Tja so namreč pred kratkim odšle nekatere osebe slovenskega rodu iz Venezuele. A v medresorski delovni skupini so sprejeli sklep, da imajo prednost do repatriacije tisti iz Venezuele. Ko bodo na repatriirani vsi iz Venezuele, ki bodo to želeli, bodo prišli na vrsto še omenjeni.

Slovenija, Sociala, Slovenci po svetu, Zdravstvo, Teme, Novice
Jože Dežman (photo: STA) Jože Dežman (photo: STA)

Jože Dežman prejel odpoved

Jože Dežman, nekdanji direktor Muzeja novejše zgodovine Slovenije, je, kot je sporočil, v torek prejel odpoved pogodbe o zaposlitvi. Dežman je bil po ustanovitvi Muzeja novejše in sodobne ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek je v bolnišnici

Vatikanski tiskovni urad oziroma tiskovni predstavnik Svetega sedeža Matteo Bruni je sporočil, da so papeža Frančiška sprejeli v univerzitetni bolnišnici Gemelli v Rimu na že prej načrtovanih ...

Alojz Kovšča (photo: Tomo Strle, Domovina) Alojz Kovšča (photo: Tomo Strle, Domovina)

Zdaj je Alojz Kovšca brez dlake na jeziku. (1.del)

Ne bodite tiho, je nedavno na Goriškem večeru pod okriljem Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve zbrane pozval nekdanji predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca. Zdaj, ko ni več na tej ...

 (photo: )  (photo: )

Nabožne ljudske pesmi

V sklopu letošnjega 18. radijskega misijona pod geslom "Ko se temelji reda podirajo" je bila temu primerno oblikovana tudi oddaja o ljudski glasbi.

O avtorju