Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
V Sloveniji je še vedno veliko povpraševanje po tehničnih poklicih (foto: pixabay)
V Sloveniji je še vedno veliko povpraševanje po tehničnih poklicih | (foto: pixabay)

Bodimo aktivni že v času izobraževanja, povezujmo in mrežimo se

Slovenija | 14.02.2020, 10:57 Nataša Ličen

Trg dela se spreminja vse hitreje. Če izbiramo poklic, je modro razmišljati o desetletju naprej, o poklicih prihodnosti. Vse več je digitalizacije, robotizacije, kar ne pomeni, da človek ne bo potreben. So poklici, so delovna mesta, kjer bomo vedno potrebovali ljudi, v nekaterih panogah celo vse več, pravi Tanja Šket z Agencije Atama.

Tehnični poklici so nujno potrebni. To je tisto, kar je dobra izbira za prihodnost. Potrebujemo tudi vse, kar je povezano s turizmom. Manjka voznikov in ljudi v negi.

"Če mama pokliče in vpraša po prostih delovnih mestih za svojega sina, verjemite, to ni dobra popotnica. Delodajalec bo težko verjel vanj. Ampak, to se dogaja."

Med vidnejšimi spremembami na področju zaposlitev so tudi odnosi znotraj kolektivov. "Če so včasih delodajalci v glavnem postavljali pogoje, jih danes vse bolj delavci." Delavci določajo, delodajalci pa usklajujejo in iščejo možne rešitve uspešnega sodelovanja.

Tanja Šket z Agencije Atama
Tanja Šket z Agencije Atama © Rok Mihevc

»Pred leti je bilo obdobje, ko so starši kar aktivno hodili z otroki na Informativne dneve. Če je potencialna šola v oddaljenem kraju, razumljivo, da ga peljemo. Posebej osnovnošolskega otroka. Je pa to že prvi preizkus samostojnosti. Nekateri otroci se dogovorijo skupaj s sošolci, prijatelji za obisk Informativnega dne. Se znajdejo in organizirajo sami. Starši v večini primerov tu niso več potrebni.«

Starši se vse bolj vključujemo v življenja svojih otrok. Zdi se nam, da moramo biti povsod zraven. Mladostnikom, otrokom dajmo priložnost za samostojnost, ker jim bo to v prihodnje zelo koristilo.

»Včasih nismo razmišljali, kaj bo, ko bomo končali šolanje. V ospredju so bile želje. Danes pa se vse bolj razmišlja za naprej. Kaj bo, ko bomo končali šolanje? Pozanimati se je treba, kateri kadri bodo potrebni v naslednjih obdobjih.« Do določene mere pa se seveda še vedno odločamo po svojih sposobnostih in željah. Toda vedeti moramo še nekaj, živimo v časih nenehnega izobraževanja.

Talente, sposobnosti otrok še vedno najlažje odkrijejo starši. A, samo to ni dovolj. "Za vsa delovna mesta se je in se bo treba učiti novih znanj, ker se delovna mesta spreminjajo. Omogočimo otrokom izkušnje, in, to je moje mnenje, od otrok zahtevajmo veliko«, pravi Tanja Šket z Agencije Atama.

"V Sloveniji imamo razmeroma dobro razvit socialni sistem. Smo zato razvajeni, je ta sistem manj spodbuden? Ne vem, ne želim delati krivice, toda dejstvo je, da za razvoj človeka obstoječi sistem ni najboljši, ker ga še vedno marsikdo neopravičeno izrablja."

Zgodaj se vključujmo v organizacije, prostovoljne in ostale, tako dobivamo izkušnje in se »mrežimo« z ljudmi podobnih zanimanj. Pogovarjajmo se, povezujmo se, bodimo aktivni, ne šele takrat, ko iščemo prvo zaposlitev, ampak že v času izobraževanja.

Tudi, če bodo nekatera delovna mesta v prihodnje zasedli roboti, je te treba najprej razviti in izdelati. Vedno bodo potrebe po človeškem stiku ... Ključ je kakovostna in spoštljiva komunikacija, na vseh ravneh ... Včasih smo iskali, danes izbiramo!

"Ponudba in povpraševanje se ne ujameta. Trenutno brezposelni imajo drugačna znanja, sposobnosti ter želje, ki jih delodajalci ne iščejo in obratno. Zato se delodajalci, ki kadre potrebujejo, prilagajajo, se ukvarjajo več kot so se v preteklosti, z ljudmi, ker samo tako dobijo delavce. Delavec danes preceni, ker so iskani, kje bo delal, seveda tam, kjer so zanj pogoji najboljši.

Veliko je dejavnikov, na katere morajo danes gledati delodajalci. Na obeh straneh se je treba zavedati, kaj so dolžnosti in kaj so pravice. Pogovarjajmo in dogovarjajmo se v zadovoljstvo obeh. V dobro podjetja je tudi v dobro delavca. To je prava smer. Ključ je kakovostna in spoštljiva komunikacija, na vseh ravneh.

Slovenija, Svetovalnica, Pozitiva
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...