dr. Ernest Petrič
Profesor Petrič o problemu manjšinske vlade in Šarcu kot enigmi
| 21.08.2018, 12:11
Politično dogajanje je včeraj za oddajo »Spoznanje več, predsodek manj« na Radiu Ognjišče komentiral profesor doktor Ernest Petrič. Čestital je Marjanu Šarcu za prevzem naloge mandatarja, ki pa zanj še naprej ostaja uganka. »S Šarcem sem govoril samo enkrat, poslušal sem ga večkrat, ko je govoril. Zame je še vedno na nek način enigma, ampak to ne rečem v negativnem smislu. Še vedno ga vidim, kot nekoga, ki še ni rekel zadnje besede,« je povedal in dodal, da je optimist.
»Tako se je odločilo naše ljudstvo. Tako je volilo. Potem je prišel ta politični proces in sedaj imamo zgleda to vlado, ki jo bo vodil premier minister Šarec in kar se mene tiče bi seveda želel, da je ta vlada uspešna. Uspešna za slovenski narod in za slovensko državo. Navsezadnje vsi smo na skupnem čolnu in vsi želimo naši domovini najboljše. Ali bo res, to bo pokazal čas! Pot do te vlade je bila nekoliko specifična in moram reči, da tisto kar mene najbolj moti, je bil ta, od vsega začetka še iz časa volitev, odklonilni odnos do dialoga z eno od pomembnih strank. Vendar mene tukaj ne zanima ta stranka in njen voditelj, Janez Janša, zanima me tisto slovensko telo, tisti volivci, ki stojijo za to stranka, in teh je kar veliko. Relativna zmagovalka je bila ta stranka,« je opozoril Petrič in dodal, da je v neki moderni politični kulturi nesprejemljivo, da je v naprej odklanjan dialog s strani določenih strank in se noče niti pogovarjati.
Nato je poudaril, da želi vladi dobro, klub temu pa opozoril, da bo ves čas pod »Damoklejevim mečem«: »Problem manjšinske vlade je v tem, da tisti, ki jo podpirajo od zunaj niso zavezani s koalicijsko pogodbo. Na nek način tudi niso politično zavezani, da jo bodo podpirali. Oni jo podpirajo dokler jim to ustreza, kar pomeni, da je takšna vlada nenehno pod nekim Damoklejevim mečem, da jo tisti, ki jo podpirajo od zunaj, ne bodo več podprli in je potem na poti do tega, da pade. To seveda na nek način takšno vlado dela šibko in jo dela talca tistih, ki jo podirajo od zunaj, ker jo lahko zrušijo, saj jih nič ne zavezuje.«
Petrič je ponovil, da bi raje videl vlado, ki bi imela širšo podporo. »Slovenija je precej razklana. Če bi delovala neka taka široka vlada, bi se v okviru nje moralo iskati konsenz. Brusile bi se ekstremne točke na eni in drugi strani. Na nek način, eni in drugi bi se med seboj držali v šahu, da ne bi zajadrali v kakšne ekstremne vode, kar bi bilo koristno. Politika bi verjetno res bila precej sredinska in pragmatična, usmerjena k stvarnim in realnim problemom.«