Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Mir, sprava, odpuščanje (foto: Unsplash)
Mir, sprava, odpuščanje | (foto: Unsplash)

Svet ne potrebuje praznih besed, temveč tvorce miru

Cerkev na Slovenskem | 01.01.2020, 10:00 Silvestra Sadar

Obhajamo svetovni dan miru. Papež je ob tem izdal tradicionalno poslanico, tokrat z naslovom Mir kot pot upanja: dialog, sprava in ekološko spreobrnjenje.

Spominjanje nas vabi na pot odpuščanja
Naša človeška skupnost v spominu in v mesu nosi znamenja vojn in spopadov, zapiše papež. Ljudje, ki so preživeli atomska napada na Hirošimo in Nagasaki, prebujajo svet in ohranja spomin na žrtve. Zmogljivost orožja je vedno bolj uničevalna, zaradi nje trpijo najbolj ubogi in slabotni. Mir ni enkratni dogodek, mir je pot, je predstavitev poslanice začel njen prevajalec ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore. Spominjanje preteklosti ima svojo globoko vrednost. »Spominjanje nas povabi na pot odpuščanja. Če se namreč naučimo živeti v odpuščanju, se poveča tudi sposobnost postajati ljudje miru.«

Svet ne potrebuje praznih besed
Na začetku prizadevanj za mir je naše upanje. Svet ne potrebuje praznih besed, temveč prepričane priče, tvorce miru, ki so odprti za dialog brez izključevanja in manipuliranja. »Če ne bomo sposobni zgraditi bolj pravičnega ekonomskega sistema, ne bo nikoli pravega miru, ne v mikro ne v makro svetu.«

Mir zahteva tudi ekološko spreobrnjenje
Papež na nek način nadaljuje sporočilo sinode o Amazoniji. Bog nam je res podaril stvarstvo, »vendar nam vse to daje za to, da bi s tem gospodarili, da bi to varovali, ne pa to izkoriščali za sedanji trenutek in sedanjo generacijo. Poklicani smo, da vse to varujemo za prihodnost.«

Mir, upanje, pot, dialog, spreobrnjenje
Urednik zbirke cerkveni dokumenti Rafko Valenčič je na kratko predstavil sporočila poslanic prejšnjih let. Papež se zavzema za bratstvo, ki premaga tako geografske kot politične in kulturne meje. Opozarja na brezbrižnost, zagovarja nenasilje in odgovornost politikov. Naslov in podnaslov letošnje poslanice vsebuje svetopisemske besede: mir, upanje, pot, dialog, pa tudi spreobrnjenje. »Saj je biblična, ampak se dotika čisto vsakega človeka.«

Druži nas ista Zemlja in ista želja po miru
Vsakoletni papeževi poslanici radi prisluhnejo tudi drugače verni in neverni. Vse nas namreč druži ista Zemlja in ista želja po miru, sta še poudarila nadškof Zore in urednik Valenčič.

Cerkev na Slovenskem, Škofovska konferenca, Cerkev po svetu, Duhovnost
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.