Voščila škofov: Naj Novorojeni bojevnik na široko odpre naša srca
Slovenija | 24.12.2019, 19:00 Alen Salihović
Bog ne zapušča sveta! Ostaja z nami kot Luč, kot Odrešenik, so ob letošnjem božiču v voščilu zapisali slovenski škofje. Dodajajo, da dokler bo obstajal svet, ne bo nikoli prenehala aktualnost angelove vesele novice iz betlehemske noči: »Ne bojte se! Glejte, oznanjam vam veliko veselje, ki bo za vse ljudstvo. Danes se vam je v Davidovem mestu rodil Odrešenik, ki je Kristus, Gospod. Samo On je in ostane Pot izhoda iz dežele smrtne sence«.
Škof Bizjak: Naj Novorojeni bojevnik razvedri in na široko odpre naša srca
Koprski škof Jurij Bizjak je posredoval poslanico slovenskih škofov. Poudaril je, da se naziv »vsemogočna beseda« nanaša tudi na Besedo, »ki je meso postala«, na učlovečenje Božjega Sina, ki ga vsako leto slavimo za božič. »Naj torej Novorojeni bojevnik prevetri in prezrači našega duha, naj razvedri in na široko odpre naša srca,« je dejal in dodal: »V imenu Slovenske škofovske konference iskreno voščim vsem vernim blagoslovljeno in milosti polno Gospodovo rojstvo. Prisrčno pozdravljam vse oslabele in bolne, vse sodelavce in prostovoljce Slovenske karitas, vse zamejce in izseljence, vse urejene družine in vsa razdrta družinska ognjišča, vse iskalce in vse iz družbe odrinjene osamljence.«
Nadškof Zore: Naj bo letošnji božič praznik velike hvaležnosti Bogu. Praznik odprtega srca.
Po mnenju ljubljanskega nadškofa Stanislava Zoreta je pomembno, da se vprašamo, kaj božič sploh je. Živimo namreč v času čaščenja videza, ki lahko močno zajame tudi nas kristjane, tako, da celo pozabimo, da je bistvo božiča odnos. »Naj bo letošnji božič praznik velike hvaležnosti Bogu. Praznik odprtega srca, da Bog ne bo iskal, kje bi mogel vstopiti, ampak bo povabljen, dobrodošel, z veseljem sprejet in po drugi strani praznik obnovljenega dostojanstva in spoštovanja do sebe in do vseh drugih ljudi.«
Nadškof Cvikl: Človek potrebuje nenehnih spodbud, da raste in vztraja v dobrem
»V novem letu si želim, da bi vsi postali učenci, ki v molitvi in odprtosti Božjemu Duhu iščemo, kaj je tisto, kar Bog od nas želi,« pa je v voščilu poudaril mariborski nadškof Alojzij Cvikl. Ta je v luči praznovanja 25-letnice radia posebej izrazil željo, da Radio Ognjišče še naprej spremlja, spodbuja in prinaša upanje. Vse tri besede se mu zdijo pomembne: »Danes je veliko osamljenosti, še posebej med starejšimi in če imaš nekoga, ki je ob tebi, potem življenje dobi nov zagon. Človek potrebuje nenehnih spodbud, da raste in vztraja v dobrem. Želim, da nam te spodbude Radio Ognjišče dan za dnem prinaša. Mnogi danes izgubljajo upanje, kajti se jim, kot , da vse drvi v prepad.« Nadškof Cvikl je še dejal, da Radio Ognjišče »kaže cilj naše poti, spodbuja nas k vrednotam, ki pomagajo da duhovno rastemo, da doživljamo in čutimo, da je Bog z nami, da nas spremlja njegova ljubeča roka, njegovo usmiljenje«.
Škof Glavan: Bog je prišel med nas in nam sporoča, da je tudi življenje v težavah in preizkušnjah smiselno
Novomeški škof Andrej Glavan pa je v voščilu izpostavil, da vsa bleščeča božična drevesa, ki so se letos zelo zgodaj prižgala po naših mestih in že tudi po domovih, vsa bujna razsvetljava mest, ki je postala marsikje le cilj turističnih potovanj in obiskov, vse to v srcih ljudi ne more prebuditi tistega notranjega veselja, kar verujočemu človeku prinaša božično sporočilo o učlovečenju Božjega Sina. »Bog je prišel med nas in nam sporoča, da je tudi življenje v težavah in preizkušnjah smiselno in vredno, da ga živimo. Še več, vsako življenje, naj je še tako bedno, nosi v sebi obljubo večnosti in neskončne sreče pri Bogu. Bog nam je v prvi sveti noči prišel vlit novega poguma, volje do življenja, tolažbo in poziv k zvestobi v dobrem. Učlovečeni Božji Sin nam je prišel pokazat, s kakšnim zaupanjem v Boga, njegovega Očeta, naj sprejemamo preizkušnje, s kakšno ljubeznijo naj odpuščamo vsem, tudi tistim, o katerih mislimo, da so krivi za našo nesrečo.«
Škof Štumpf: Ne samo Cerkev na Slovenskem, temveč tudi celotna slovenska družba, stoji na razpotju
Murskosoboški škof Peter Štumpf pa je v voščilu spomnil tudi na letošnje praznovanje 100-letnice Prekmurja k matici. Zapisal je še, da ne samo Cerkev na Slovenskem, temveč tudi celotna slovenska družba, stoji na razpotju: ali se soočiti z resnico o sebi ter tako preprečevati vse vrste zlorab ali pa si lagati, da je z nami vse vredu. »Če bi to slednje bilo res, potem mediji ne bi bili polni vsakovrstnega kriminala na Slovenskem, razen če si ga seveda izmišljajo, samo da imajo bralce in sledilce - kar pa najbrž ne bo držalo,« je zapisal škof Štumpf. Po njegovih besedah je Božič praznik neomadeževanosti. »Do takšnega stanja se lahko pretolčemo vsi, ki smo kakorkoli omadeževani, samo s hrepenenjem po neomadeževanosti in s pogumom sebe spremeniti v luč, ki v megli sveti tudi drugim. Luč celo meglo razblinja in jo spreminja v čudoviti odsev svetlobe;« je zapisal škof Štumpf.
Škofijski upravitelj Metličar: Milijoni lučk po mestih, ne morejo pregnati teme iz src
Celjsko škofijo vodi upravitelj Rok Metličar, sicer dekan in župnik v Laškem, ki je v voščilu povedal: »Najprej bi želel, da se uresniči sporočilo »Veselite se v Gospodu«. Praznik Gospodovega rojstva je resnično razlog za veselje. Milijoni lučk po mestih, ne morejo pregnati teme iz src in še tako bučna glasba ne more prevpiti tišine osamljenosti. To pa zmore zavestno obhajanje božične skrivnosti in Radio Ognjišče na tem področju mislim, da opravljate neprecenljivo vlogo.«