Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Pravičnost (foto: Pixabay)
Pravičnost | (foto: Pixabay)

Nekdanji ustavni sodnik Mozetič: Sodnik mora biti človek z veliko začetnico

Slovenija | 19.12.2019, 11:44 Alen Salihović

Ustavno sodišče bo s slavnostno sejo obeležilo dan ustavnosti. Z njo se je spomnilo na 23. december 1991, ko je takratna slovenska skupščina sprejela in razglasila slovensko ustavo, s katero se je Slovenija od Jugoslavije odcepila tudi v pravnem smislu. Ob tem dnevu smo se pogovarjali z nekdanjim predsednikom ustavnega sodišča Miroslavom Mozetičem. Dejal je, da mora biti sodnik človek z veliko začetnico.

Ustavno sodišče je vse do danes igralo pozitivno vlogo in je bilo v določenih obdobjih res branik in zagovornik ustave, je za Radio Ognjišče dejal Mozetič. Želi si, da bi to vlogo ustavno sodišče igralo še naprej, saj se je v preteklosti v Sloveniji uredilo več zadev prav zaradi določenih odločb ustavnega sodišča. »Vsako sodišče mora zelo skrbno paziti na svojo nepristranskost. Ljudje morajo, ko berejo odločbe, ko jih sprejemajo, tudi tisti, ki so izgubili, dobiti občutek, da je bila sodba sprejeta nepristransko. Da je bila odločitev ne glede na osebo, ampak glede na predmet, glede na pravo, kakršno je. To je ključno. Če se to zgubi, je problem zaupanja v sodstvo in sodišče.« Mozetič opozarja, da je to problem še posebej takrat, ko se to pojavlja med različnimi oblikami oblasti. »Med vlado in sodstvom, vlado in parlamentom, parlamentom in sodstvom. Na tem nivoju bi moral biti odnos med temi vejami oblasti povsem drugačen, navsezadnje so to oblastni organi.«

Za ustavnega sodnika oziroma za vsakega sodnika, vsakega človeka, ki sprejema neko odgovornost, je pomembno to, da je polna osebnost, da ima celo vrsto vrednot, ki se zahtevajo, ter da jih tudi nekako živi in spoštuje.

Glede spoštovanja, ki si ga zasluži ustavno sodišče, pa je Mozetič dejal, da imamo v Sloveniji vsesplošni problem glede tega. »Da se med seboj ne spoštujemo, da se ne poslušamo, da se ne vemo pogovarjati, da ne poslušamo argumentov drugih in potem tudi namesto, da bi argumentirali, da bi z argumenti zavarovali neka stališča ali utemeljevali svoja, se spuščamo na nivo nekega nespoštovanja, skratka nekih očitkov ali pa nekih čudnih izrazov, nekih etiket in podobnega, kar je pa seveda velika škoda in tudi napačno.«

Odnos med vejami oblasti

Mozetič opozarja, da je to problem še posebej takrat, ko se to pojavlja med različnimi oblikami oblasti. »Med vlado in sodstvom, vlado in parlamentom, parlamentom in sodstvom. Na tem nivoju bi moral biti odnos med temi vejami oblasti povsem drugačen, navsezadnje so to oblastni organi.«

Na vprašanje, kakšen mora biti ustavni sodnik, pa je Mozetič odgovoril: »Za ustavnega sodnika oziroma za vsakega sodnika, vsakega človeka, ki sprejema neko odgovornost, je pomembno to, da je polna osebnost, da ima celo vrsto vrednot, ki se zahtevajo, ter da jih tudi nekako živi in spoštuje.«

Po besedah Miroslava Mozetiča mora biti ustavni sodnik človek z veliko začetnico. Dejal je še, da ga skrbi, da je družba na stran postavila moralne vrednote.

Slovenija
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...